2012'yi kimse mutlu kapatmadı!

Bülent Yoldaş'la Emlak Konukları programında konuşan Sinpaş GYO İcr. Krl. Bşk. Ömer Faruk Çelik, KDV'den iflas ertelemelere gayrimenkul sektörünü değerlendirdi

12 Şubat 2013 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş
www.emlakwebtv.com’un sevilen programlarından Bülent Yoldaş’la Emlak Konukları programının konuğu Sinpaş GYO İcra Kurlu Başkanı ve KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik oldu. Ömer Faruk Çelik, hem gayrimenkul sektörünü hem de Sinpaş GYO’nun icraatlarına ilişkin www.emlakwebtv.com Genel Yayın Koordinatörü Bülent Yoldaş'ın sorularını yanıtladı.

'İnşaat'ta 2012'de kimse mutlu olmadı'
2012 yılı sekktörde hemen hemen kimsenin mutlu olmadığı bir yıl oldu diyen Çelik, “Sektöre ne olduysa herkes bu sektörle ilgilenmeye başladı. Maliye Bakanlığı KDV'yi değiştirmek istedi, GYO'ların vergi muafiyetini kaldırmaya çalıştı.Literatürümüze maketten satış diye bir kavram girdi” diye konuştu. 2012 yılını sektör açısından sancılı diye nitelendiren Çelik, “Lokomotif sektör olmanın cezasını da çektik diyebiliriz, KDV değişiklikleri, GYO’ların vergi muafiyetleri, Maliye Bakanlığı’nın etkileri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın dönüşüm talepleri derken, sektördeki değişiklikleri konuşmaktan işimizi yapamadık” dedi.

'Mütekabiliyette denizi geçtik derede boğulduk'
Ömer Faruk Çelik, www.emlakwebtv.com Genel Yayın Yönetmeni Bülent Yoldaş’ın Mütekabiliyet Yasası ile ilgili sorusuna, “Denizi geçtik derede boğulduk” şeklinde cevap verdi. Çelik, “Yabancılara konut satmaya gittiğimizde, ‘İyi alalım da biz Türkiye’ye gelirken 1 aylık vizeyle geleceksek, evi ne yapalım?’ diye soruyorlar. Dükkan verelim ofis verelim dediğimizde ise ‘Peki çalışma iznim olacak mı?’ diye soruyorlar, dolayısıyla bu ufak tefek belirsizliklerin de halledilmesi gerekli diye yanıt verdi.

Bülent Yoldaş’ın sorusu üzerine 2012’yi rakamsal açıdan da değerlendiren Çelik, “Sektörde ve derneğimizde iletişimde olduğumuz arkadaşlarımızla konuştuğumuzda, aslında herkesin 2012 yılında 2011 cirosunu tutturduğunu, tutturmayan arkadaşların ise yeni proje lansmanı yapmadıkları için çıtanın altında kaldıklarını görüyoruz. Ama buna rağmen herkes de bir mutsuzluk hakim, kimse yaptığı işten keyif alarak çalışmamış” diye cevap verdi.

2013'te sektör yeniden canlanacak
2013 yılını nasıl gördüğü sorulduğunda ise, “2012 yılından biraz daha iyi görebiliriz” diyor Çelik ve ekliyor: “2012 yılında makro ekonomide iç talep azalmıştı, dış taleple Türkiye yüzde 3 büyümüştü, onun içine girerseniz iç talepte yüzde 1’de küçülme vardı. Şimdi, Ekonomi Yönetimi’nin açıklamasına göre bakıyoruz ki 2013 yılında iç talep yüzde 2 artacak, dış talepte yüzde 2 artacak, yani yüzde 4 bir büyüme olacak. Eğer, iç talep yüzde 2 artacaksa inşaat sektörü de biraz canlanacaktır. Bir de Maliye Bakanlığı, bu Katma Değer Vergisi düzenlemesini yapınca dedi ki, eski alınan ruhsatlar, eski düzenlemeye tabii. Bunun da 2013 yılındaki konut satışlarını bir miktar arttırması lazım ve artacaktır da çünkü 2014 yılında alacağınız konuttan yüzde 17’lik, lokasyona göre yüzde 7’lik bir KDV avantajı var.”

2013'te konut satışları artacak
2013 yılında alınan her ruhsattın ağırlıklı olarak 2014’de satışa döneceğini ifade eden Çelik, “2015’e geldiğimizde tüketici açısından KDV’nin bir maliyeti görülecektir. Bu KDV üreticiye gelmedi, tüketiciye geldi. Tüketici artık KDV alırken yüzde 17 daha fazla para öeyecek 2014 yılında ve ya 2015 yılında, yeniden düzenlenmezse bu hep böyle. Bunun rahatsızlığını biz 2014’de 2015’de daha çok hissedeceğiz. 2013’de büyüyen satışları artan canlanmış bir sektör göreceğiz. Maliye Bakanlığı’ da burada bize dönüp diyecek ki, ‘Bak, bu kadar itiraz ettiniz, tepki gösterdiniz, ama sektör patladı, satışlar arttı, boşa itiraz ettiniz.’ Ama maliyeye debir katma değer girdisi olmayacak. Bunun tamamen sonucunu 2014 ve sonrasında göreceğiz” diyor.

İflas ertelemelerin sorumlusu beledediyeler oldu
Bülent Yoldaş’ın, sektörde ardı ardına gelen iflas erteleme taleplerini de değerlendirmesini istemesi üzerine Çelik, “Bir sektör düşünün ki, her sektör oyuncusu, her yıl kar etsin büyük işler yapsın, her yıl cirosunu katlayarak büyüsün, böyle bir sektör, ne Türkiye’de ne de dünyada yok. Her sektörün içinde yıl içerisinde sıkıntı yaşayan olacak, işten çekilen olacak ve ya çok zorda kalan olacak, bir kısım sektör oyuncuları da daha fazla iş yapacak. Biz de yıl sonu geldiğinde sektör ortalamasına bakacağız. Sektör yüzde 1 büyürken, içerisinde yüzde 20 büyüyen firmalar da var, yüzde 20 küçülen de var, bunun ortalaması buraya geliyor. Onun için de 2012 yılında birkaç tane firma da iflas erteleme oldu. Bu sektörde olacaktır. Bunlar göz önünde ki firmalar olduğu için oldu. Belki göz önünde olmayan, daha küçük ölçekli sıkıntı yaşayan firmalar da vardır. Ama bu iki arkadaşın sıkıntısının temel nedeni, yaptığı projeyi satmaktan, satış fiyatı ve doğru maliyet yapmaktan ziyade, biz hep ellerindeki ruhsatın niteliği ile konuşmaya başladık bunu. Belediye dedi ki, ‘Ben sana bir ruhsat verdim, bu ruhsatla şu kadar ev yapabilirsin’, o iki arkadaşta, inanarak güvenerek risk aldılar, inşaatına başladılar, borçlandılar, demir aldılar çimento aldılar, daire sattılar. Sonra belediye döndü dedi ki ‘Pardon ya ben bu ruhsatı verdim ama size, bu ruhsatta yanlış var siz, fazla inşaat yapıyorsunuz’" diye konuştu.

Şirketler ruhsatları bakkal dükkanından almadı
"Bu arkadaşlar bu ruhsatları bakkal dükkanından satın almadılar" diyen Ömer Faruk Çelik sözlerini şöyle sürdürdü. "Gittiler devletin kurumu olan bir belediyeden onaylı ruhsat aldılar. Büyükşehir Belediyesi’de bu ruhsatı onayladı, ve ya gördü ve ya biliyor. Siz bu ruhsatları verirken ikaz yapmaz da, insanlar inşaata başlamış, 1-2 yıl geçmiş, bu süre içerisinde bir sürü harcama yapmış, satışlar yapılmış tüketiciye, sen bu ruhsatı iptal edince firmanın yapabileceği hiçbir şey kalmamış. Doğal olarak borçluyla firma karşı karşıya gelmiş, müşteriyle firma karşı karşıya gelmiş, ruhsatı iptal eden belediye hiç ortada yok. Şimdi bu arkadaşların yapabileceği çok fazla bir şey yok. İnşaatı durmuş, bu süreçte yeni ruhsat alamadan inşaata da devam edemeyeceğine göre, müşterinin huzursuzluğuyla da yüz yüze kalmış, müşteri parasını ödemezse, inşaat borcunu da ödeyemeyecek. doğal olarak iflas erteleme gibi kendilerine zırh koyacak."

İnşat ruhsatı ve imar planı 'Müktessp Hak' kabul edilmeli
Defalarce inşaat ruhsatı ve imar planlarının müksep hak olarak kabul edilmesi gerektiğini dile getirdiklerini ifade eden Ömer Faruk Çelik, "Burada müktesep hak devreye giriyor. Ben bir arsa alırken üzerinde ne olduğunu bilmeden almıyorum, arsa sahipleri de gel benim arsamı al ne edersen et demiyor. Burada şu kadar inşaat yaparsın şuna satarsın, şu kadar inşaat payın olur, su kadar da arsa payın olur diyor, bu hesapla bize arsayı satıyor. Bu hesapla siz arsayı aldınız, buna göre de gidip siz Belediye’den ruhsat aldınız. Bu aşamadan sonra sizin ruhsat iptalinizin söz konusu olması lazım mı. Ben risk aldım yatırım yapacağım burada, bizde diyoruz ki bu firmaların sıkıntıya düşmesinin sebebi kamu olmamalı. Firma elbette yanlış karar verecektir, pahalı mal edecektir, ucuz satacaktır, sonunda da zarar edip batacaktır. Bu firmanın ve yöneticilerin, ortakların kararı ve ya yanlış uygulaması, bunun hesabını onlardan sorabilirsin, ama iş imar planı iptal etmeye, ruhsat iptal etmeye gelince, bu arkadaşlara ben bişey diyemiyorum şimdi" diye konuştu.