2012'den bu yana yabancılara 77.7 bin taşınmaz satıldı

Mütekabiliyet yasasının yürürlüğe girdiği 2012 yılından günümüze dek yabancılar 77 bin 750 adet taşınmaz satın aldı.

2012'den bu yana yabancılara 77.7 bin taşınmaz satıldı

Yabancıya konut satışında dönüm noktası olarak gösterilen Mütekabiliyet Yasası'nın yürürlüğe girdiği 2012 yılından günümüze dek yabancılar tarafından 77 bin 750 adet konut, iş yeri ve arsa satın alındı. Söz konusu taşınmazları satın alan yabancı yatırımcı sayısı 160 bin kişi seviyesine ulaştı.

Murat Kurum: "En yoğun ilgi Körfez'den"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yabancıya taşınmaz satışının Mütekabiliyet Yasası'nın çıktığı 2012 yılından günümüze dek önemli bir ivme yakaladığını ve 160 bin adedi bulan alımın toplamda 77 bin 750 adet taşınmaz alımına kadar ulaştığı bilgisini verdi. Dubai'de gerçekleştirilen Cityscape Global 2017 etkinliğinde Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum'u ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Özhaseki, bu süre içinde Körfez Ülkeleri'nden Türkiye'ye alım yapmak üzere gelen kışı sayısının 32 bin 300 kişiyi bulduğunu ve bu kişilerin toplam alımlarının da 16 taşınmaz seviyesine ulaştığını vurguladı.

Konut alımı ile vatandaşlık talebinde artış

Gayrimenkul alımı sonrasında vatandaşlığa müracaat eden yabancı yatırımcı sayısında son dönemlerde önemli sıçramalar yaşandığını da söyleyen Bakan Özhaseki: "Tüm bu başvurluar, İçişleri Bakanlığı tarafından inceleniyor. Tüm dünya bu başvurularda seçici davranıyor. Biz de öyleyiz. Yurt dışından gelecek, tahsilli ve bilgili insanları alma gayreti bulunuyor. Bizde de bu gayret var..." açıklamasında bulundu. 

Murat Kurum : Yabancılar en çok 3. Havalimanı'nı soruyor

Fuara 50 projesi ile katılım gösteren Emlak Konut GYO'nun Genel Müdürü Murat Kurum da Arap yatırımcının özellikle mega projelerle ilgili bilgi almak istediğini söyedi. Kurum, Arap yatırımın Türkiye'deki mega projelerle ilgili sorularla kendilerine geldiklerini vurgulayarak:  "Türkiye konumu ve bulunduğu yer itibarıyla bir cazibe merkezi halinde. Tüm yabancı yatırımcılara Türkiye'deki bu projeleri anlatıyoruz. Kanal İstanbul'dan Çanakkale Köprüsü'ne, buradan hastane yatırımlarına kadar bilgi sitiyorlar. Özellikle de 3. Havalimanı hakkında sorular soruyorlar. Yalnızca satın alacakları binaları değil, çevreyi ve alt yapı yatırımlarını da önemsiyorlar..." şeklinde konuştu