2013'de 1 milyon 145 bin konut satıldı

TÜİK verilerine göre 2013’te altın dönemini yaşayan emlak sektöründe 1 milyon 145 bin konut satıldı

2013'de 1 milyon 145 bin konut satıldı

03 Şubat 2014 / emlakwebtv
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçen yılın konut satış rakamlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre geçen yıl konut satış rakamı yaklaşık 1 milyon 145 bini buldu. Mevcut konut stoğuna yenilerinin eklenmesi ve konut kredilerindeki gerileme ev sahibi olmak isteyenler ile yatırımcılara yeni fırsatlar sundu. Bu fırsatların sonucu olarak konut satışları geçen yıl "altın" dönemini yaşadı. Tapu işlemleri dikkate alındığında saatte yaklaşık 572 konut el değiştirdi.

Tapu işlemleri sonuçları netlik kazandırıyor
Konut sektöründeki bu gelişmeler satışlara olumlu yansıdı. TÜİK verilerine göreTürkiye genelinde satılan konut sayısı 1 milyon 144 bin 989'u buldu. Tapu işlemlerinin yapıldığı mesai günleri ve çalışma saatleri dikkate alındığında, Türkiye'de günde ortalama 4 bin 580 konut el değiştirdi. Satılan konut sayısı saatte 572'ye, dakikada ise 9'a karşılık geldi.

Konut satışları ağırlıklı İstanbul, Ankara ve İzmir'de gerçekleşti
Türkiye'deki konut satışları ağırlıklı olarak 3 büyük ilde gerçekleşti. İstanbul, Ankara ve İzmir'de geçen yıl 442 bin 245 konut satıldı. Türkiye'de konut satışlarının yaklaşık yüzde 38'i 3 büyük ilde gerçekleşti.

İstanbul konut satışları açısından en hareketli il oldu. Geçen yıl İstanbul'da satılan konut sayısı 233 bin 153 oldu. Türkiye'de geçen yıl satılan her 6 konuttan 1'i İstanbul'da el değiştirdi. Sadece İstanbul'da satılan konut miktarı 58 ilin toplamında satılan konut sayısını geride bıraktı.

Konut satışlarında İstanbul'u 137 bin 57 ile Ankara izledi. İzmir, 72 bin 35 konut satışı bu alanda 3. sırada yer aldı. Geçen yıl en az konut satışı ise Hakkari'de gerçekleşti. Bu kentteki konut satışı 138'le sınırlı kaldı. Konut satışının en düşük olduğu diğer iller ve satış sayıları sırasıyla 183 konut ile Ardahan ve 364 konut ile Bayburt oldu.

Taylan: “sektörde çok ciddi bir arz var”
Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Ali Taylan, yaptığı açıklamada, son 10 yılda gayrimenkul sektörünün yükselen bir trend içerisinde olduğunu ve sektörde çok ciddi bir arz bulunduğunu söyledi. Sektördeki arzın özellikle büyükşehirlerde yoğunlaştığını dile getiren Taylan, buna karşılık talebinde yüksek olduğunu ifade etti.

2014'de de gayrimenkul satışları olumlu geçecek
Ekonomide son dönemde yaşanan gelişmelerin konut sektörüne yansımalarını da değerlendiren Taylan, şunları kaydetti: "Döviz yükseliyor, borsa düşüyor, ancak gayrimenkul piyasası bu koşullarda bile iyi gidiyor. Gayrimenkulde herhangi bir sıkıntı yok, olacağını da düşünmüyorum. 2014'de de gayrimenkul satışlarının olumlu geçeceğini düşünüyorum. Yükselen döviz kuru sektörde herhangi bir rahatsızlık yaratmadı. Taleplerde bir azalma olmadı. Gayrimenkul fiyatlarında artış yok. Ocak ayı itibariyle satışlarda da bir gerileme, sıkıntı yaşanmadı. Hangi şartlar altında olursa olsun gayrimenkul piyasası durmaz. Türkiye'de halen ciddi oranda konut ve özellikle nitelikli konut açığı var. Sosyal donatıların bulunduğu, güvenlik sistemleri olan nitelikli konut açığı daha yüksek."
Taylan, vatandaşların gayrimenkulu en büyük ve en önemli yatırım aracı olarak gördüğünü vurgulayarak, "Bu çerçevede uzun vadede, 5-10 yıllık dönemde gayrimenkulde kazanma şansınız çok yüksek. Gayrimenkul çok ciddi getiri sağlar özellikle, arsalarda kazanç çok ciddidir" dedi.