2013 ofis pazarını büyütecek

GYODER Başkanı Işık Gökkaya, GYODER'in 2012 yılı Gayrimenkul sektörü değerlendirmesini ve 2013 yılı GYODER'in ön görülerini emlakwebtv kameralarına anlattı

27 Aralık 2012 / emlakwebtv / Işılay ÇOLAK
GYODER Başkanı Işık Gökkaya, GYODER'in 2012 yılı Gayrimenkul sektörü değerlendirmesini ve 2013 yılı GYODER'in ön görülerini emlakwebtv kameralarına anlattı.
-2012 sektör için iyi geçmedi. Büyüme beklenenin altında oldu.
-Öngörümüz inşaat sektörünün yüzde 5’le 7 arasında bir büyümeydi. Çünkü inşaat sektörü herzaman Türkiye büyümesinin üstünde seyrederdi. Bu yıl yüzde 1-1,5 civarında olacak.
-Sebeplere gelince: KDV belirsizliği, Tapu harçlarının artması, maketten satışta belirsizlik olması, konut kredi faiz oranlarının yüksek kalması
-Kredi faiz oranlarının tekrar düşmesi Aralık ayında tekrar hareketlenmeyi sağladı, bu da 2013 için bizi umutlandırıyor.
-Belirsizliklerin ortadan kalkması ve sektör için maliye politikalarının biraz daha gevşemesi 2013’ün daha iyi geçeceğinin sinyallerini veriyor
-Beklentimiz 2013’de inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin yüzde 1-2 üzerinde büyümesi
-2013’de ofis pazarı daha canlı olacak. Yüzde 5-6 büyüme ön görüyoruz.
-Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke konumuna gelmesi çok önemli. Bir kurum daha Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke olması konusunda not verirse, çok ciddi emeklilik ve sigorta fonlarının Türkiye’ye gelebileceğini görüyoruz.
-Siyasi istikrar ve ekonomik büyümedeki istikrar devam ederse, Asya ve Körfez’den çok ciddi yatırım fonları çekebiliriz. Bu fonların gelmesi sektöre ciddi bir hareketlilik katacak.
-Mütekabiliyetle birlikte Körfez’den gelen yatırımcıların ağırlıklı ilgi odağı İstanbul ve Bursa, ama Türki Cumhuriyetler ve Rusya Bölgesi’de tamamen kıyı bölgelere yöneldi.
-Gayrimenkul alımı yapan yabancı yatırımcıya oturma izni verilirse, bizim önümüzdeki dönemde gayrimenkul sektörü için beklediğimiz sermaye girişi 3 milyar dolar.