2013 ölümden önceki güzel yıl olacak

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı: "Yeni KDV düzenlemesi sayesinde 2013 yılı gayrimenkul sektörünün ölmeden önceki son güzel zamanı olacak"

Eva Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2012 yılında çıkan mütekabiliyet yasası ve 2013'ün ilk günü açıklanan Konutta Yeni KDV düzenlemesi hakkında görüşlerini editörümüz Işılay Çolak'a anlattı. İşte Cansel Turgut Yazıcı röportajından satır başları:
-Yeni KDV oranlarının çok yalnış bir kararla verildiğini düşünüyorum. 2013 yılı ölüm öncesinde yaşanan güzel dönem gibi olacak ama 2014 ve 2015'de yeni konut geliştirilemeyeceği ve ya çok az oranlarda olacağı için sektör olumsuz etkilenecek ve konut sıkıntısı baş gösterecek.
-Afet alanlarında yapılacak dönüşümlerde çok fazla rant dönüyor ve çok hak sahibi sayısının fazla olmasından ötürü, kurumsal firmaların bu bölgelere yoğunlaşması zor olacak. Bu bölgelerde küçük müteahhitlerin gelişeceğine inanıyorum, ufak ufak biraraya gelen ve müteahhitlik yapan firmalar çokda kurumsal olmayan birazda kayıt dışı gelişmeler olacağına inanıyorum.
-Sektör beklentileri çok yüksek tutmuştu, bu yalnış. Aslında mütekabiliyetin tam anlamıyla hayata geçmesi Eylül ayında oldu. Yani beklenenin gerçekleşmediğini söylemek için çok erken. Kaldı ki mülk alımında prosedür hala çok uzun takribi 50 gün ile 70 gün arası bir süreç söz konusu. Ancak bunlar iyileştirildikten sonra mütekabiliyet karşılığını buldu ve ya bulmadı diye değerlendirebiliriz.
-Dünya'nın doğu kesimine hitap eden zamanlara giriyoruz.
-Oturma izni verilmesi de Mütekabiliyet Yasası için çok önemli.
-Türkiye'de ki belirsizlik piyasası da yabancı yatırımcı için bir sorun teşkil ediyor. 2012'nin son döneminde KDV konusunun ne olacağının belli olmaması, ve şimdi de Gelir Vergisi ile ilgili bir belirsizlik söz konusu. Orta Doğu vergilerin muhasebenin olmadığı bir bölge olduğu için, insanlar yatırım yapmaktan imtina ediyor.
-Mütekabiyette oturma izni belli bir değerin üzerinde mülk alanlar için geçerli olmalı.