2013'te kaybettiğimiz usta mimarlar...

2013 yılında mimarlık dünyası altı ustayı kaybetti. İşte mimar Ahmet Eyüce, Oktay Ekinci, Gürhan Tümer, Emre Madran, Fazıl Aysu ve Hakkı Önel’in hayat hikayeleri…

2013'te kaybettiğimiz usta mimarlar...

Emlakwebtv
2013 yılında kent ve mimarlık dünyasında güzel gelişmeler yaşanırken birçok acı haber de aldık. Aralarında Ahmet Eyüce, Oktay Ekinci ve Gürhan Tümer’in bulunduğu altı usta mimar hayata veda etti. İşte yaşamları boyunca kaliteli fiziksel çevrenin oluşturulması için çabalayan ve geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden büyük ustalar…

Ahmet Eyüce
Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Eyüce'nin ani vefatı mimarlık camiasını derin üzüntüye boğmuştu. Eyüce, akademik yaşamı boyunca kimlikli çağdaş mimarlık üretimini destekleyen çalışmalarıyla öne çıkan mimarlardan biri olmuştu.

1947 yılında İzmir'de doğan Eyüce, lisans eğitimini ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını ise Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde tamamlamıştı. Akademik kariyeri boyunca Ege Üniversitesi, Cidde KAAU, DEÜ Mimarlık Fakültesi, İYTE Mimarlık Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 1995 yılında Profesör olan Eyüce, akademik kariyerini 2006 yılından itibaren Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı olarak sürdürüyordu.

Ulusal ve uluslararası birçok konferansa katılan Eyüce'nin yayınlanan pek çok makalesinin yanında aralarında, başkanlığındaki bir grup tarafından hazırlanan Akvaryum Projesi ile kazandıkları 1998 Ulusal Mimarlık Ödülü'nün yer aldığı birçok ödülü bulunuyor. ARKIMEET 2013'te düzenlenen "Kampüste Neler Oluyor?" başlıklı oturumda da konuşmacı olarak davet edilen Prof. Ahmet Eyüce, 9 Ağustos 2013'te aramızdan ayrıldı.

Oktay Ekinci
Türkiye'nin en büyük kent savunucularından biri olan Mimar Oktay Ekinci adil ve yaşanabilir kentlerin kurulması, bunun önündeki tüm engellerin kaldırılması için yıllarca büyük mücadeleler yürütmüştü.

1952 yılında Balıkesir'de doğan Ekinci, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra mesleğe 1978 yılında adım atmıştı. Muğla Belediyesi'nde İmar Müdürü olarak görev yaptıktan sonra eşi Zehra Ekinci ile bir süre serbest mimarlık faaliyetleri yürüttü. 32. ve 33. dönem Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanlığı yapan Ekinci, 36. ve 37. dönem TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı olarak seçildi. 1993 yılından itibaren MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nde ders vermeye başlayan Ekinci, 1992'den beri Cumhuriyet Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapıyordu. Oktay Ekinci'nin meslek hayatı boyunca kaleme aldığı makale, köşe yazısı ve kitabın yanı sıra birçok ödülü bulunuyor. Son zamanlarda Türkiye'nin yıkıcı kentsel projelerini köşesinde yayınladığı eleştirel yazılarla okuyucularına duyuran Ekinci, geçirdiği beyin kanaması sonucu 15 Ekim 2013'te aramızdan ayrıldı.

Gürhan Tümer
Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gürhan Tümer, kent ve mimarlık alanında yayınladığı çalışmalarıyla, çağdaş fikirleriyle yön gösteren ustalardandı. Tümer'in beklenmedik ölümü de mimarlık camiasını yasa boğdu.

1944 yılında İzmir'de doğan Gürhan Tümer, İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra akademik kariyerine Ege Üniversitesi'nde başladı. Dokuz Eylül Üniversitesi'nin kurulmasından sonra mimarlık fakültesinde öğretim görevliliğine başlayan Tümer, tüm akademik hayatı boyunca önemli makalelerin yanı sıra roman, öykü, deneme kitapları da kaleme almıştı. Gürhan Tümer'in, aynı zamanda Arkitera.com'da köşe yazarı olarak birçok yazısı yayınlanmıştı. 

20 Eylül Cuma günü vefat eden Gürhan Tümer'i saygıyla anıyoruz.

Emre Madran
ODTÜ Mimarlık Fakültesi emekli öğretim üyesi olan Doç. Dr. Emre Madran koruma alanında ortaya koyduğu başarılı çalışmalarla tanınıyordu.
1944 yılında İzmir'de doğan Madran, ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde 1966 yılında tamamladığı eğitimden sonra aynı fakültede yaptığı yüksek lisans ve doktora çalışmalarıyla restorasyon alanında uzmanlaştı. 1968-1973 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde, 1974-1981 yılları arasındaysa Kültür Bakanlığı'nda çalıştı. 1981 yılında öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladığı ODTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümü'nden 2011 yılında emekli oldu. Akademik hayatının yanı sıra TMMOB Mimarlar Odası 40. ve 41. dönem Merkez Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştı. Madran, aynı zamanda Koruma ve Restorasyon Uzmanları ve ICOMOS Türkiye Milli Komitesi üyesiydi.

Çoğu kültür varlıklarının korunmasını konu alan ve bir kısmını meslektaşları ile yazdığı kitapları ile 100'den fazla yayınlanmış makalesi bulunan Madran, 26 Eylül 2013'te geçirdiği kalp krizi sonrası hayata veda etti.

Fazıl Aysu
28 yaşındayken Mimar Vietti Violi ve Şinasi Şahingiray'la birlikte İnönü Stadyumu'nu tasarlayan Fazıl Aysu, 102 yaşında aramızdan ayrıldı. İnönü Stadı dışında Ali Sami Yen Stadyumu gibi pek çok spor kompleksinde imzası bulunan mimar Fazıl Aysu, Beşiktaş İnönü Stadyumu'nun yıkılması tartışmalarında "Mimarlık çok mühim bir meslek. Kafadaki fikri taşa geçiriyorsunuz. Eserinin kullanılmasını görmek bizim için en büyük zevk. Hiçbir mimar eserinin yıkılmasını görmek istemez. Ben de görmeyeyim istiyorum" şeklinde konuşmuştu.

Beşitaş İnönü Stadı'nın hayatta kalan tek mimarı olan Fazıl Aysu 31 Ekim'de hayatını kaybetti.

Hakkı Önel
1948 yılında Manisa'da doğan Hakkı Önel, eğitimini İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (Yıldız Teknik Üniversitesi), Mimarlık Bölümü'nde tamaladıktan sonra akademik kariyerine aynı üniversitede devam etti. Prof. Önel, akademik çalışmalarının yanında TMMOB, Mimarlar Odası 36. ve 37. dönem Onur Kurulu Başkanı, Meslek içi Eğitim Komitesi Başkanı, Deprem Komitesi Üyesi, Mimarlık ve Eğitim Kurultayı Yürütme ve Danışma Kurulu Başkanı gibi meslek odası etkinlikleri yanında Kültür Bakanlığı, Kültür ve Tabiat Varlıkları İstanbul III Numaralı Koruma Kurulu Başkanlığı'nı yürütmüş, Yıldız Üniversitesi Vakfı (YÜV), Mimarlık Vakfı (MİV) ve 'YTÜ Koruma ve Yaşatma Derneği' ile 'Mimarlık Fakültesi Eğitim ve Kültür Hizmetleri Derneği'nde 'Kurucu üye ve Başkanlık' görevleri yaparak, üyesi bulunduğu sekiz dernek ve vakıf aracılığı ile yaklaşık her yıl 600 yükseköğretim öğrencisine burs desteği sağlayan kuruluşların (STK) kurumsallaşmasına katkı sağlamıştır. Prof. Önel son olarak, YTÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Üretimi Araştırma ve Uygulama Birimi öğretim üyesi görevini yürütüyordu.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nin usta mimarlarından biri olan Prof. Önel 10 Kasım'da yaşama veda etti.

Kaynak: Arkitera


Benzer Haberler

Kapadokya'da  toplu yıkım

Kapadokya'da toplu yıkım

Kanal Edirne'de sona doğru

Kanal Edirne'de sona doğru

İstanbul Havalimanı metrolarının imar planlarına onay

İstanbul Havalimanı metrolarının imar planlarına onay

Konut satışlarında tarihi düşüş

Konut satışlarında tarihi düşüş

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları: Yüzde  2'nin altına düşüş sürüyor

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları: Yüzde 2'nin altına düşüş sürüyor

Yabancıya satışta olumlu rüzgar sürüyor

Yabancıya satışta olumlu rüzgar sürüyor

Riskli mahallede toplu yıkım için geri sayım

Riskli mahallede toplu yıkım için geri sayım

İnşaat cirolarında son durum: Düşüş sürüyor

İnşaat cirolarında son durum: Düşüş sürüyor

İnşaat sektörünün istihdama katkısındaki düşüş sürüyor

İnşaat sektörünün istihdama katkısındaki düşüş sürüyor

THY'den İstanbul Havalimanı'na ortaklık açıklaması

THY'den İstanbul Havalimanı'na ortaklık açıklaması

İstanbul Banliyö Hattı Son Durum:  Geri sayım başladı...

İstanbul Banliyö Hattı Son Durum: Geri sayım başladı...

İstanbul ofis pazarında son durum:  Arz-talep dengesizliği

İstanbul ofis pazarında son durum: Arz-talep dengesizliği

Doğuş'un Manhattan'daki Oteli'ne Bilgili'den 103 milyon dolar

Doğuş'un Manhattan'daki Oteli'ne Bilgili'den 103 milyon dolar

Ankara'nın ilk millet bahçesi açıldı

Ankara'nın ilk millet bahçesi açıldı

Rize-Artvin Havalimanı'nda 2020 hedefinden sapma yok

Rize-Artvin Havalimanı'nda 2020 hedefinden sapma yok

Hazine'den yeni kira sertifikası ihracı

Hazine'den yeni kira sertifikası ihracı

Sakarya Karasu'da gayrimenkul fiyatlarındaki artış sürüyor

Sakarya Karasu'da gayrimenkul fiyatlarındaki artış sürüyor

Çelik ihracatında negatif beklenti yükseliyor

Çelik ihracatında negatif beklenti yükseliyor

Çimentoya zam tartışması daha güçlü geldi

Çimentoya zam tartışması daha güçlü geldi

Aydın-Denizli otoyolu için teklifler Mart'ta alınacak

Aydın-Denizli otoyolu için teklifler Mart'ta alınacak

Batı Antalya Havalimanı'nda hedef 2022

Batı Antalya Havalimanı'nda hedef 2022

EN ÇOK OKUNANLAR