2013’te yabancı yatırım 17 milyar dolar

İntegral Menkul Değerler, Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke seviyesine çıkması ile birlikte ülkeye yabancı sermaye girişinde artış beklediğini açıkladı

2013’te yabancı yatırım 17 milyar dolar

5 Eylül 2012 / emlakwebtv
İntegral Menkul Değerler Murahhas Azası Kadir Cenk Ulukartal, 2012 yılının son döneminde ve 2013 yılında Türkiye’ye yabancı sermaye girişinde önemli oranda artış beklentisi içinde olduklarını belirtti.
İntegral Menkul Değerler tarafından yapılan analize göre, Türkiye’nin ekonomik durumunda Haziran ayından bu yana görülen toparlanma etkilerinin, son zamanlarda Euro bölgesi’nde görülen ekonomik önlemlerden olumlu etkilendiği ve Merkez Bankası’nın TL’yi değerleme politikasından bir süre taviz verebileceğinin gözükmekte olduğuna dikkat çekildi. Analizde, özellikle hükümet tarafından büyümeyi ve cari açığı desteklemek adına gevşeme politikalarına gidilmesi gerektiği şeklinde öneriler alan Merkez Bankası’nın, yükselen enerji fiyatları ve enflasyon karşısında ekonomiyi koruma adına tekrar TL’yi değerlemeye gidebileceği ifade edildi. Diğer taraftan, Jackson Hole toplantısında bir kısım parasal genişlemeye gidebileceği sinyalini veren ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke’nin, Eylül’deki FOMC toplantısında bu dediğini gerçekleştirirse, Türkiye'nin bundan olumlu etkilenebileceğine de dikkat çekildi.
Ulukartal şu noktaların altını çizdi: “Önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye’ye doğrudan yabancı sermaye girişi, Avrupa’daki yapısal reformların hayata geçirilmesi, Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke seviyesine çıkması ve bölgesel risklerin azalması ile tekrardan ivme kazanacağını düşünüyoruz. Özellikle Avrupa Birliği (AB) doğrudan yabancı sermaye girişi Ocak–Haziran döneminde yüzde 21 azalmıştır ve beklentimiz 2013 yılında bölgeden gelen yatırımının tekrardan yükselişe geçeceği yönündedir. 2012 yıl sonu doğrudan sermaye girişi tahminimiz 14 milyar dolar; 2013 yılı için doğrudan yabancı sermaye girişi beklentimiz ise 17 milyar dolar seviyesindedir. 2013 yılında beklentimiz mali aracı kuruluşların faaliyetlerine, inşaat sektörü, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetlerine olan doğrudan yatırım girişlerinin (sermaye girişi) artış göstereceği yönündedir.”