“2014 çevreci konutların yılı olacak”

Türkiye’nin en büyük cari açık nedeni olan enerji giderlerinin düşürülmesinin zaruretine dikkat çeken Altensis Projeler Koordinatörü Serkan Emin, “Enerjinin üçte birinin binalarda harcandığı Türkiye, 2014 yılında çevreci konutların önemini fark edecek” dedi

“2014 çevreci konutların yılı olacak”

03.01.2014 / Posta Gazetesi

Artan maliyetler nedeniyle Türkiye’yi zorlu bir dönemin beklediğini belirten Altensis Projeler Koordinatörü Serkan Emin, bu dönemde savurganlıklara son verilmesinin her zamankinden daha önemli olduğunu açıkladı. Enerji sektörü uzmanlarının döviz kurlarındaki hızlı artış nedeniyle hane halkının enerji faturalarında ocak ayıyla beraber yüzde 10’luk artışlar olabileceğini öngördüğünü anımsatan Serkan Emin, sadece Aralık ayındaki hareketlerin değil, kışın artan enerji talebi ve seçimler nedeniyle yıl genelinde gerçekleşebilecek dalgalanmaların da Türk halkını daha tasarruflu olmaya yönelteceğini anlattı.

En başta, Türkiye’nin en büyük cari açık nedeni olan enerji giderlerinin düşürülmesi gerektiğini tekrarlayan Serkan Emin, “Enerjinin üçte birinin binalarda harcandığı Türkiye’de herkes daha az enerji tüketmenin bilincine varacak. Mevcut kullanımını azaltırken, binasından kaynaklanan enerji kaçaklarının da önüne geçmeye çalışacak. İşte bu nedenle 2014 yılında daha az enerji harcayan, hatta enerjisini kendi üreten çevre dostu binaların önemi ortaya çıkacak. İddia ediyoruz ki, 2014 yılıyla beraber çevreci konutların dönemi başlayacak” yorumunu yaptı.

Yeni yapılan, yapılmakta olan binalarda çevre dostu önlemlerin alınmasıyla enerjide yüzde 24 ile 50, su tüketiminde yüzde 40 tasarruf sağlandığına dikkat çeken Emin, var olan binaların da yeşil dönüşümünün yapılmasıyla Türkiye açısından ihmal edilemeyecek bir tasarrufun ortaya çıkacağını belirtti.

Kentsel dönüşüm devam etmeli

Türkiye’de başlayan kentsel dönüşüm seferberliğinin bu açıdan da önem taşıdığına vurgu yapan Serkan Emin, 2014 yılında 500 bin konutun dönüşümünün hedeflendiğini, hükümetin kentsel dönüşümde yapılacak konutların çevreci özellikler taşıması konusunda bir vizyonu olduğunu anlattı. Emin “Türkiye’nin geleceği göz önünde bulundurularak, kentsel dönüşüme ara verilmemesi ve 2014 yılında kaldığı yerden devam etmesi temennimizdir” dedi.

250 milyon dolarlık tasarruf

Çevre dostu yeşil binalar danışmanlık firması Altensis kurucu ortaklarından Serkan Emin, Türkiye'deki 19 milyon konutun yaklaşık 7 milyonunun yenilenmesinin gündeme geldiğini, yenilenecek konutlardan sadece yüzde 10’nun çevre dostu yeşil konutlar olması halinde ortalama yılda 250 milyon dolar tutarında enerjinin tasarruf edilebileceğini vurguladı.