2014 emlak vergisi oranları!

2014 yılında ‘arsa metrekare bedelleri’ yeniden belirlendiği için ödenecek emlak vergileri de artış gösterecek. Peki 2014 emlak vergisi oranları ne kadar? Emlakwebtv.com takipçileri için sorunun yanıtını araştırdık.

2014 emlak vergisi oranları!

14 Nisan 2014 / Emlakwebtv

Pek çok kişi 2014 yılı için daha fazla emlak vergisi ödeyecek. Çünkü tüm il ve ilçelerde ‘arsa metrekare bedelleri’ yeniden belirlendi. Yeni oranlara göre, arsa metrekare bedelleri bazı il ve ilçelerde yüzde 1000’lere varan artışlar gördü. Hal böyle olunca 2014 yılı emlak vergisinde de ciddi artışlar görülecek. Çünkü bir konutun emlak vergisi değeri, arsa payı değeri ve bina değerinin toplamından elde edildiği için, arsa metrekare bedellerindeki her yükseliş, ödenecek emlak vergisini de yükseltecek.

Peki 2014 emlak vergisi oranları nasıl olacak? Bu oran, vergisi ödenecek gayrimenkulün; konut, dükkan, mağaza vb olması ya da arsa ve arazi olma durumuna göre değişkenlik göstermekle birlikte, Büyükşehir belediye sınırları içinde bulunup bulunmadığına göre de değişiyor. İşte 2014 emlak vergisi oranları;   

Gayrimenkulün cinsi Büyükşehir Belediyesi Diğer İllerde

Konut                                     2                                1

Konut dışı (büro, dükkân vb.) 4                                 2

Arsalar                                   6                                 3

Araziler                                  2                                 1