2014'te hangi ulaşım projeleri faaliyete açılacak?

Geçtiğimiz günlerde hizmete açılan Haliç Metro Köprüsü ve Şişhane-Yenikapı metro hattı ile 2014 yılının ilk ulaşım projelerine kavuşan İstanbul'u yıl içinde bekleyen diğer ulaşım projeleri neler olacak?

2014'te hangi ulaşım projeleri faaliyete açılacak?

17 Şubat 2014 / emlakwebtv
2013 yılı ulaşım projelerini Marmaray'ın hizmete açılmasıyla sonlandıran İstanbul için 2014 yılı da bol açılışlı geçecek. Kentin trafik yükünü azaltan ulaşım projeleri yeni yılda da birbiri ardına faaliyete geçecek. Bu minvalde Türkiye'nin ilk metro köprüsü olan Haliç Metro Köprüsü ile Şişhane Yenikapı metro hattı geçtiğimiz günlerde İstanbulluların hizmetine sunuldu. Böylelikle 2014 yılının ilk ulaşım projeleri de faaliyete geçmiş oldu. Peki yıl içinde açılışı planlanan diğer İstanbul ulaşım projeleri hangileri olacak?

Aksaray Yenikapı LRT Uzatma Hattı
Aksaray Yenikapı LRT Uzatma Hattı, adından da anlaşılacağı üzere faaliyetteki metro hatlarının bağlantısını sağlayacak. İstanbul M1 ve M1B metro hatlarını Yenikapı'ya ulaştıracak Aksaray Yenikapı LRT Hattı, toplamda 20.3 kilometre uzunluğa sahip. Söz konusu hattın inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Pendik Gebze Banliyö Hattı
Asrın projesi olarak nitelendirilen Marmaray'ın banliyö modernizasyonu kapsamında tren trafiğine kapatılan Pendik-Gebze Banliyö Hattı Mart 2012'de ulaşıma kapatılmıştı. İlk etapta Marmaray ile birlikte açılması planlansa da, bu amaca ulaşılamadı. Hattın hizmete sunulması için belirlenen yeni tarih ise Mart 2014.

Levent-Hisarüstü Metro Hattı
İstanbul Nisbetiye Caddesi'ndeki trafiği hafifletmek amacıyla planlanan mini metro hattı Levent Hisarüstü'nün açılışı da 2014 yılında gerçekleştirilecek. Levent ile Hisarüstü arasındaki yolculuk süresini 6 dakikaya düşürecek proje, 3 bin 300 metrelik hat üzerinde hayata geçiriliyor. Yapım çalışmalarının devam ettiği Levent Hisarüstü metrosuyla saatte 8 bin 100 yolcu taşınması hedefleniyor. Projede yer alacak duraklar ise şunlar olacak; Levent, Uygulama Oteli, Etiler 1, Etiler 2 ve Hisarüstü.

İçinde bulunduğumuz Şubat ayında faaliyete geçen Haliç Metro Köprüsü ise, Türkiye'nin ilk metro köprüsü olma özelliği taşıyor. Haliç üzerinden Şişhane'yi Yenikapı'ya bağlayan köprü, 460 metresi deniz üzerinde olmak üzere 936 metrelik uzunluğa sahip. 180 milyon TL'ye mal olan Haliç Metro Köprüsü sayesinde, Hacıosman'dan metroya binen bir kişi, kesintisiz Yenikapı aktarma istasyonuna ulaşacak. Burada Marmaray ile Kadıköy-Kartal'a metro bağlantısıyla da Bakırköy-Atatürk Havalimanı veya Bağcılar-Olimpiyatköyü-Başakşehir'e kısa sürede ulaşım sağlanacak.