2014'te kaç maden kapatıldı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2014'ün ilk 7 ayında, çalışanlar için hayati tehlike arz ettiği için tapatılan maden ocağı sayısını 92 olarak açıkladı

2014'te kaç maden kapatıldı?

Soma faciasıyla birlikte bir kez daha gündeme gelen maden ocakları ve çalışma güvenliği hususuyla ilgili bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı, 2014 Ocak-Temmuz döneminde hayati tehlike arz eden 92 maden ocağında faaliyetlerin durdurulduğunu söyledi.

Son olarak Zonguldak'ta 9 işçinin mahsur kaldığı kaza ile birlikte gözlerin çevrildiği maden ocaklarında çalışma koşulları sorularına yanıt Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından geldi. Yılın ilk 7 ayında ülke çapında 92 maden ocağında faaliyetlerin durduğunu açıklayan Bakanlı İş Teftiş Kurulu, bu ocakların 11'inin Edirne, 10'unun Zonguldak, 7'sinin Tekirdağ, 6'şar tanesinin Ankara ve İstanbul ve 5'er tanesinin Kütahya, Kocaeli ve Manisa'da faaliyet gösterdiğini duyurdu. 

Soma'dan bugüne 20'den fazla işçi öldü
Diğer taraftan, Soma faciasına ve resmi ağızlardan yapılan 'düzeltme' açıklamalarına rağmen Madencilik sektöründe ölümler sürmeye devam ediyor. Maden Mühendisleri Odası'nın açıklamasına göre Soma faciasının üzerinden 3 ay geçmesine rağmen, çalışma koşullarının iyileştirilmesi yolunda somut adımlar atılmadığı için ölümler sürüyor.

Soma'dan sonra Kozlu, Karadon, Dursunbeyli, Kemalpaşa, Küre, Ermenek, Sorugn, Gediz ve Armutçuk gibi maden ocaklarında meydana gelen kazalarda 20'den işçinin hayatını kaybettiğini duyuran Maden Mühendisleri Odası, kazaların nedeninin rödevans yöntemiyle özel sektöre devir politikası olduğunu söyledi. Açıklamada, kazaların sistemsel nedenlere dayandığı açık ve net olarak belli olmasına rağmen, kazalarda iş güvenliği uzmanları, teknik nezaretçi ve diğer teknik elemanların sorumlu olarak gösterilmesinin yaşanan en büyük haksızlık olduğuna değinildi.