2014’te kentsel dönüşüme 1.5 milyar kaynak

Gelecek 20 yıllık zaman dilimine yayılacak Kentsel Dönüşüme Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu yıl 1.5 milyar TL kaynak ayırdı. Bu kaynağın 500 milyonu kira yardımı olarak, 1 milyarlık bölümü ise kredi olarak değerlendirilecek

2014’te kentsel dönüşüme 1.5 milyar kaynak

07.02.2014 / Posta Gazetesi 

2014 yılı içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uygulayacağı kentsel dönüşüm bütçesi ortaya çıktı. Buna göre Bakanlık, bu yıl kentsel dönüşüm uygulamaları çerçevesinde kullanılmak üzere yaklaşık 1.5 milyar lira ayırdı. Belirlenen dev bütçenin 550 milyon lirası evlerini dönüşüme sokan vatandaşlara kira yardımı olarak verilirken, geri kalan yaklaşık 1 milyar liralık kısmı da dönüşümde kredi almak isteyenlere verilecek. Bakanlık geçen yılın tamamında yaklaşık 200 bin evin dönüşümünü sağlamış, vatandaşlara verilen kira yardımı, kredi desteği ve nakliyeyle birlikte 500 milyon lira harcama gerçekleştirmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi, dün İstanbul Cevahir Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Zirvede belediyeler açısından kentsel dönüşüm süreci ile Gayrimenkul ve İnşaat Sektörü’nün kentsel dönüşüm planları ile kentsel dönüşüme sektörel bakış açıları ele alındı.

                                                     

VIA Properties Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Bayraktar

‘Dönüşümün yerini yenileme almalı’

Halkın ‘kentsel dönüşüm’ sözünden rahatsız olduğunu ifade eden Coşkun Bayraktar, “Halk bu sözcüğün kentsel yenileme olarak kullanılmasını istiyor. Dönüşüm sözünden mutsuz oluyor” dedi. Kentsel dönüşümün mega projelere bağlı olduğunu söyleyen Bayraktar, “Bölgede mega projeler yer aldığında kentsel dönüşüm süreci de tetikleniyor. Örneğin Kurtköy’de gerçekleştirdiğimiz Viaport projesinden sonra bölgede dönüşüm hızlandı. Gaziosmanpaşa’daki Vialand projemizde de dönüşüm bölgesinin kalbindeyiz. Firma olarak kentsel yenilemeyi tetikleyen bir firma olduk” diye konuştu.

 
NEF Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur

‘Dönüşümde planlama şart’
Dünyadaki kentsel dönüşüm örneklerinde önce kentsel tasarım ve planlamaların yapıldığını ardından imar planlarının yapıldığını ifade eden NEF Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, Türkiye’de ise önce imar palanı yapıldığını anlattı. Oluşturdukları Kentsel Strateji Platformu tarafından 81Kent Kent 81 Vizyon isimli bir çalışma yaptıklarını dile getiren Erden Timur, bu çalışmayla 81 kent için kentsel strateji, kentsel vizyon,, kentsel planlamalar  ve tasarımlar yaparak, master planlar hazırladıklarını kaydetti. Erden Timur, bu çalışmaların, sağlıklı ve planlı bir kentsel dönüşüm için önemli bir altyapı oluşturacağını vurguladı.

 

KREA Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal

‘Plansızlık yolsuzluğa yol açıyor’
Kentsel dönüşüm örneklerinde hak sahiplerinin ve müteahhitlerin kaç emsal alınacağı ve kaç metrekare fazla inşat yapılacağı ile ilgilendiğine değinen Krea Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal, herkes kaç emsal alınabileceği ile ilgileniyor. Emsal alma işi müteahhitlere bırakılamaz. Bütün müteahhitler ne kadar gri alanda daha fazla metrekare üretirim, masrafı kısarım hesabı yapıyor. Bu sistem herkesi yolsuzluğa itiyor. Ne kadar emsal verileceği, ne yapılacağı bunların hepsi bölgsel planlara dayanmalı” diye konuştu. Hakan Kodal, kemtsel dönüşümde ada bazında projelerin teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizerek, sektörde şeffaflığın, adaletin ve eşit rekabetin sağlanması önemli, gerisi daha kolay gelir” saptamasında bulundu.

 

 

Keten İnşaat Genel Müdürü Selahattin Keten

‘Ada bazında imar verilmeli’

İmar mevzuatında değişiklikler yapılması gerektiğine işaret eden Keten İnşaat Genel Müdürü Selahattin Keten,  artık yeni arazi geliştirme şansının pek olmadığını, kentsel dönüşümle arazi gelişiminin sağlanabileceğini kaydetti. Selahattin Keten, mega projelerin şehri büyütmekten başka bir anlamı olmadığına değinerek. “Kentin temel bir takım sıkıntıları var. Bu sıkıntılar aşılmadan mega projelerin yapılması yeni sorunları beraberinde getirecektir” dedi. Bugüne kadar Keten İnşaat olarak 200’den fazla binayı yıkarak yeniden inşa ettikleri bilgisini veren Selahattin Keten, edindikleri tecrübeden yola çıkarak, ada bazında verilecek imarlarla kentsel dönüşümün başarıya ulaşabileceğini ifade etti.