2014’te toplam 517 projeyi takip ediyor

İskele ve kalıp alanında faaliyet gösteren Avusturya merkezli firma Doka, bu yıl Türkiye’de 517 projeyi takip ediyor ve bu projelerin 113’ünde aktif olarak yer alıyor.

2014’te toplam 517 projeyi takip ediyor

18 Ekim 2014 / Posta Gazetesi

İskele ve kalıp alanında faaliyet gösteren Avusturya merkezli firma Doka, bu yıl Türkiye’de 517 projeyi takip ediyor ve bu projelerin 113’ünde aktif olarak yer alıyor. Bu çalışmalar arasında en büyük proje İzmit Körfez Geçiş Köprüsü. Bu köprünün bütün ana kalıplarını Doka temin ediyor. Bir diğer önemli proje Ağaoğlu’nun yaptığı Maslak 1453 projesi ve İzmir Bornova’da hayata geçirilen en büyük proje olan Point Bornova. İzmir’de yapılacak Mistral Tower projesinde yine Doka kalıpları kullanılacak ve Türkiye’de ilk defa bir bina dönerek yukarı çıkacak.

1999 yılından beri çeşitli temsilcilikler aracılığıyla Türkiye’de bulunan Doka’nın, 2008 yılında Gebze’de tesis kurarak tam olarak faaliyete geçtiğini söyleyen Doka Genel Müdürü Ender Özatay, “17 bin metrekarelik bir alana kurulu olan tesis, Doka’nın en gelişmiş tesislerinden biri. Türkiye’den Türkmenistan, Irak, İran, Kazakistan, Azerbaycan’nın da yönetim, montaj ve dağıtımını yapıyoruz” dedi.

Yurtdışında ofis

Doka’nın yurt dışında Azerbaycan ve İran’da ofisi bulunuyor. Irak’ta kuzey, güney ve ortada olmak üzere 3 ofisi yer alıyor. Bu ofislerin hepsi Türkiye’ye bağlı olarak çalışıyor. New York’ta Ground Zero, Seul’de Lotte World Tower, Dubai’de Burj Khalifa, Lübnan’da Sama Beyrut, Güney Kore’de Lotte World Tower’a kadar dünyanın yüksek gökdelenlerine çözüm ortaklığı yapan Doka, Türkiye’de ismini markalı projelerle duyuruyor. Atatürk Barajı üzerine inşa edilen Nissibi Köprüsü’nde otomatik tırmanma sistemiyle inşaatın yapım süresini hızlandıran Doka, ayrıca Torun Center projesi ile Türkiye’de koruma perde sistemini ilk uygulayan isim.

İlk 8 ayda yüzde 117 büyüdü

İnşaatın hızı, önemi artan maliyetleri bu kadar etkileyince TOKİ projelerinde bile tırmanan elektronik konutların talep edilmeye başlandığını dile getiren Ender Özatay, “Böyle olunca Doka’nın işleri arttı. Doka geçen yıla göre ilk 8 ayda yüzde 117 büyüdü. Bu büyümeye rağmen biz bu yıl tesisin kapasitesinin belki üçte birini kullanıyoruz. 17 bin metrekarelik alanda kurulu üretim tesisimizde montaj yapıyoruz. Tesisimiz aynı zamanda bölgesel bir lojistik merkezi. Irak, Türkmenistan ve Kazakistan’daki müşterilerimize Gebze’den sevkiyat yapılıyor. İstanbul’daki bölgesel mühendislik merkezi de Doka’nın bu bölgedeki işlerine imza atıyor” diye konuştu.