2014'ün istihdam şampiyonu: yapı-inşaat

2014 yılı içinde en fazla eleman arayan sektör yapı-inşaat oldu. 2013'teki liderliğini 2014'te de sürdüren yapı-inşaat sektörünü, turizm-otelcilik ve perakende sektörü izledi

2014'ün istihdam şampiyonu: yapı-inşaat

Yenibiris.com verilerine göre 2013'ün en çok ilan veren sektörü yapı-inşaat, 2014'ün de galibi oldu. Yapı-inşaatın hemen ardından turizm-otelcilik ve perakende geldi. 2013'e göre eleman arayışını en fazla artıran sektörler arasında yüzde 26 artışla lojistik, yüzde 22 ile turizm-otelcilik, yüzde 18 ile medya ilk üçte yer aldı.

Kasiyer ve garsona ihtiyaç arttı
Şirketler 2014'te de, geçen yıl olduğu gibi en çok satış bölümleri için çalışma arkadaşı aradı. Satışın ardından mali İşler-finansman geldi. 2013'ten farklı olarak perakende sektöründeki kasiyer ihtiyacı % 32 artarak mağaza satış danışmanını geçti. 2013'e göre en fazla farkı, turizm ve restoran sektörlerinde % 75 oranında artan garson ilanları gösterdi.

2014- İş Başvuru istatistikleri

En çok çalışılmak istenen sektör Bankacılık
İş arayanlar arasında geçtiğimiz yılın en popüler sektörü yapı-inşaat, bu yıl yerini bankacılık-finans sektörüne bıraktı. Alan olarak bireysel bankacılık ilanları öne çıkarken, bankacılığa yapılan başvurular 2013'e göre yüzde 64 oranında arttı. Geçen yılın birincisi satış temsilcisi pozisyonunu geçen gişe elemanı, toplam 5 milyon 435 bin rekor başvuru aldı. Tek bir ilana en fazla başvuru, 1 milyon 703 bin kişi ile ADK İnsan Kaynakları ve Danışmanlık'ın part-time gişe destek yetkilisi pozisyonuna yapıldı. Yapı ve Kredi Bankası'nın aynı başlıklı ilanı da 133 binin üzerinde başvuru aldı.

2013'e göre başvurularını en çok artıran sektörler
1-İnsan Kaynakları Danışmanlık % 71
2-Bankacılık-Finans % 64
3-Lojistik-Taşımacılık % 41

En fazla aday arayışı Mart ayında
Şirketlerin insan kaynakları yetkililerinin ise ilanlarını girmek ve başvurulara bakmak için tercihi Pazartesi sabah saatleri oldu. Yıl içinde en çok iş ilanı Mart ayında verildi. İlanlarda en çok aranan özellik "2 yıl deneyim" oldu.

Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek

İşe alım yapılan sektörler ve alanlar açısından 2013'e göre büyük değişikliklerin yaşanmadığını ancak aday başvurularında ilk sıraların değiştiğini ifade eden Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek, "2015'te özellikle perakende, turizm, sağlık, hizmet, eğitim ve enerji gibi sektörlerde hareketliliğin devam etmesini bekliyoruz. Ocak 2015'te yılın başı olması itibariyle iş başvuruları da artacaktır. Başvuruda bulunacaklara en önemli önerimiz, özgeçmişin, ilanda aranan kriterlere uygun olarak hazırlanması. Çalışmak istediği alanda deneyimi olmayan adaylar, bu alanda aldığı kurs-seminer, yaptığı araştırma, görev aldığı proje, gönüllü çalışma gibi kendisini öne çıkartacak unsurları özgeçmişine mutlaka eklemeli. İşe alım uzmanları için bu faktörlerin de önemi arttı" dedi.