2015, 2014'ten daha iyi geçecek

14. Gayrimenkul Zirvesi'ne katılan Soyak Holding CEO'su, Dr. M. Emre Çamlıbel: '2015, 2014'ten daha iyi geçecek" dedi.

2015, 2014'ten daha iyi geçecek

14. Gayrimenkul Zirvesi'ne 'Recycled Art' sponsoru olarak katılan Soyak Holding'in CEO'su, Dr. M. Emre Çamlıbel: 'Avrupa ve ABD ekonomilerinin toparlanması, petrol fiyatlarını düşmesi gibi sebeplerle 2014, 2015'ten daha iyi geçecek" dedi. Çamlıbel, gayrimenkul gibi rakamların konuşulduğu gündeminin çok yoğun olduğu bir zirveye sanatla katkıda bulundukları için de mutlu olduğunu belirtti.

2015 için umut veren gelişmeler
Sektör hakkında değerlendirmelerde de bulunan Çamlıbel, 2015'in 2014'ten daha iyi bir yıl olacağını söyledi. Çamlıbel "Artık sınırlar kalktı ve ürünler sadece ithalat ve ihracat konusunda değil her alanda global ekonomiye entegre oldu. 2014'te ilk 6 ayda yaşanan olumsuz durum ikinci 6 ayda düzeldi. Ukrayna ve Suriye'deki olumsuzluklar ve riskler azaldı. ABD ve Avrupa ekonomisi toparlanması ve petrol fiyatlarının düşmesi gibi nedenlerle ülkemizde de iç talep canlandı." diye belirtti. İkinci 6 ayda gayrimenkul sektöründe satışların programlananın da ötesine geçtiğini vurgulayan Dr. Çamlıbel, Mütekabiliyet Yasası ile 3.5 milyar USD yatırımın önümüzdeki sene 5 milyar USD'yi bulabileceğini de paylaştı. 2014'ün konut satışlarının 1 milyon 50 bin mertebesiyle 2013'ü yakalanacağını belirten Dr. Çamlıbel, sektörün yılı iyi kapatacağını belirtti.

Soyak 14. Gayrimenkul Zirvesi'ne 'Recycled Art' sponsoru oldu

10. Kalkınma Programı
Orta vadeli program ve 10. Kalkınma Programı'nın da 2015 hedeflerini ortaya koyarken gelecek yıl için iyi sinyaller verdiğini belirten Çamlıbel; "Özellikle binalarda enerji verimliliği ve ısıtma sistemleri ile ilgili bilgilendirici birimlerin oluşturulması önemli bir adım. Tüketiciyi Koruma Kanunu kapsamında pozitif adımlar atılmış olması memnuniyet vericidir." dedi.

Gayrimenkul sektöründen istihdama dev katkı
Gayrimenkul Sektörü kapsamında 3 farklı derneğin işbirliği ile gerçekleştirilen Algı Araştırmasının sonuçlarına da değinen Çamlıbel, sektörün istihdama verdiği katkının altını çizerek: 'Gelişen ve büyüyen, toplumun yaşam kalitesini artıran ve Türkiye ekonomisinde stratejik öneme sahip olan bir sektör olarak görülmektedir. Ancak, sektörün gelişmeye açık alanları ise itibar, saygınlık, etik ve şeffaflık, yenilikçilik ve araştırmacılık ile nitelikli iş gücü hususları olarak görülmektedir.'

Son 3 yıl içinde 5 bin konut yaptık
Soyak özelinde de değerlendirmelerde bulunan Soyak Holding CEO'su ve GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Emre Çamlıbel şunları söyledi. "Son 3 yıl içinde 5000 konutlu portföyün inşasını ve satışını tamamladık. Önümüzdeki yıllarda da bu montanda portföyümüz olacak. İzmir'de projelerimize devam edeceğiz. İstanbul'da da bahar aylarında orta kesime hitap edecek ve yine yeşil bina olarak geliştirilecek yeni bir projeye başlayacağız."