2015 kira gelir vergisi cezası ne kadar?

2015 yılında kira gelir vergisi cezası ne kadar oldu? Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu sorunun yanıtını sizler için verdik.

2015 kira gelir vergisi cezası ne kadar?

2014 yılında kira geliri elde eden kişilerin, bu gelirleri için vereceği kira gelir vergisi için zaman daralıyor. Söz konusu bu kişilerdenseniz, 25 Mart 2015 tarihine kadar kira gelir vergisi beyannamelerinizi vermeniz şart. Aksi halde cezalar kapınızı her an çalabilir. Peki 2015 kira gelir vergisi cezası ne kadar?

2015 yılında kira gelir vergisi cezası cep yakıyor. Beyanname vermeyen kişiler, 3 bin 300 TL'lik istisna tutarından maruz kaldıkları gibi, indirimlerden de yararlanamayacak. Ayrıca ödemedikleri verginin 2 katını ödemek zorunda kalacaklar. Her ay için 1.40'lık oranındaki bir faizde cabası olacak.

Kira gelir vergisi beyannamesi 2015 nereye verilecek?
2015 yılında kira gelir vergisi beyannameleri, normal postayla verilecekleri gibi elektronik ortamda da gönderilebilir. İnternet ortamında beyanname vermek için, internetten Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'nden, kendiniz için hazırlanmış beyannameyi onaylayıp, yine internetten gönderebileceksiniz. Ayrıca birçok alışveriş merkezinde stant kurularak, kişilerin internetten beyannamesini doldurularak, gönderiliyor.

Geçmiş yılların borçları ne olacak?
Geçmiş yıllarda kira gelir vergisi borcu olanlar da, cezai bir tehdit altında. Çünkü Maliye, geriye dönük 5 yılın (2010-2014) kira gelirini banka, tapu idaresi, belediye, elektrik ve su idarelerinden edineceği gayrimenkul bilgilerinden her an tespit edebilir. Bu da ağır cezai yaptırımlar anlamına geliyor.