2015’te kira yardımı ne kadar?

Kentsel dönüşüm kapsamında verilen kira yardımı 2015 yılında arttı mı? 2015’te kira yardımı ne kadar? İşte yanıtı.

2015’te kira yardımı ne kadar?

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında vatandaşlara verilen kira yardımı 2015 yılının gelmesiyle birlikte değişikliğe uğradı. Peki İstanbul'da artık belediyeler tarafından verilecek kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar oldu?

2013 yılında 630 TL, 2014 yılında ise 680 TL olarak verilen kira yardımı 2015 yılında 735 TL'ye yükseltildi. Bu rakam kiracılar için de bir defaya mahsus olmak üzere 1470 TL olarak belirlendi. Tabi bu noktada bir hususu belirtmekte fayda var. O da, kira yardımı hak sahiplerinin, sahip oldukları ve ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için bu yardımı alabilecekleri.

Kentsel dönüşüm kira yardımı süresi
Yapılan kira yardımlarını alma süresinde ise bir değişiklik olmadı. Yani kira yardımları diğer yıllarda olduğu gibi, 18 ay alınabiliyor.

Kira yardımı ne zaman başlar?
Söz konusu bu yardım konusunda merak edilen bir diğer soru da, yardımın ne zaman başlayacağı. Yapımcı firma, tüm hak sahipleriyle anlaşıp ruhsat aldıktan sonra kira yardımı yapıyor. Ruhsat alım aşaması tamamlandıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'da 735 TL'yi geçmemek kaydıyla kira yardımı yapıyor.