2015 yılı gayrimenkul yatırım fonlarının yılı olabilir

EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik gayrimenkul yatırım fonlarını değerlendirdi

2015 yılı gayrimenkul yatırım fonlarının yılı olabilir

26 Mayıs 2014 / Emlakwebtv
EYG Gayrimenkul Portföy Yönetimi A.Ş. unvanlı bir gayrimenkul portföy yönetim şirketi kurmak için SPK’ya başvuran EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, SPK’nın konu ile ilgili düzenlemelerinin 1 Temmuz 2014’te yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, “Böylece gayrimenkul yatırım fonları ilk defa hukuki alt yapıya kavuşturulacak. Bu fonlar, büyük ölçekli gayrimenkullere likidite kazandırarak sektöre yepyeni bir canlılık getirecek. Yabancının ilgisi yüksek. 2015 yılı, gayrimenkul yatırım fonlarının yılı olacak” dedi. Gayrimenkul sektörünün önde gelen şirketlerinden Sinpaş Holding’teki 25 yıllık tecrübesinin ardından gruptan ayrılarak kendi gayrimenkul şirketi EYG Gayrimenkul Geliştirme şirketini kuran ve halen KONUTDER Başkanlığı’nı sürdüren Ömer Faruk Çelik, gayrimenkul yatırım fonlarını değerlendirdi.

EYG Gayrimenkul Portföy Yönetimi A.Ş. unvanıyla Türkiye’nin ilk gayrimenkul portföy yönetimi şirketinin kuruluşuna izin verilmesi talebiyle SPK’ya başvurduklarını hatırlatan EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, “SPK’nın konu ile ilgili düzenlemeleri 1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe girecek. Bizim başvurumuz da bu tarihten sonra değerlendirileceği için kuruluş iznini alma sürecine de bu tarihten sonra gireceğiz. Kuruluş izni almamız sonrasında ise faaliyet izni almak ve gayrimenkul fonu kurmak üzere SPK’ya ayrıca başvuru yapmayı planlıyoruz” dedi. Bu alanda şirket kurmak için aşamalı bir izin sürecinden geçmek gerektiğini belirten Çelik, “SPK’nın tebliği ile birlikte Türkiye’de gayrimenkul yatırım fonları ilk defa hukuki altyapıya kavuşturulacak.

Fonların kurulmasına, faaliyetlerine, nitelikli yatırımcılara satışına ve faaliyetlerine ilişkin esasları ayrıntılı olarak düzenleyecek olan bu tebliğ sayesinde kurulacak gayrimenkul yatırım fonları, gayrimenkullerin menkul kıymetleştirilmesine imkan sağlayacak ve büyük ölçekli gayrimenkullere likidite kazandıracak. Yatırımcılar ve gayrimenkul sahipleri artık Türkiye’de daha uygun imkanlarla bir araya gelebilecek. Yabancının ilgisi asıl o zaman artacak” diye konuştu.

Gayrimenkul yatırım fonlarının Türkiye’de büyüyecek bir alan olduğu ve tebliğin bu yıl yürürlüğe girmesinin sektörde yaşanacak olumlu gelişmelerin başında geldiğini ifade eden Çelik, “SPK’nın konu ile ilgili düzenlemeleri Temmuz’da yürürlüğe girdiğinde bu alanda yatırımlar, gayrimenkul portföy yönetim şirketi kurmak için başvurular artacak. Yeni bir finansal enstrüman olacak gayrimenkul yatırım fonları, mali piyasaları zenginleştirerek gayrimenkul piyasasını orta vadede iki katı büyüklüğe çıkarabilecek. 2015, gayrimenkul yatırım fonlarının yılı olabilir” dedi.