2015 yılında emlak vergisi ne kadar zamlanacak?

Yeni yılın yaklaştığı şu günlerde vergilere gelecek zamlarda netlik kazanmaya başladı. Peki 2015 yılında emlak vergisi ne kadar artacak?

2015 yılında emlak vergisi ne kadar zamlanacak?

Taşınmaz sahiplerinin ödemekle zorunlu oldukları emlak vergisi her yıl iki eşit taksit halinde ödeniyor. Taşınmazın bağlı olduğu belediyeye ödenen emlak vergisi 2015 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi iki taksitte ödenecek.

Ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından da 2015 yılında ödenecek vergi ve cezalardaki artış oranı da netlik kazandı. Buna göre, 2015 yılında vergilerde yüzde 10.11'lik bir artış bekleniyor. Yasa gereği her yıl emlak vergisi yeniden değerleme oranının yarısı kadar artıyor. Buna göre hükümet, aksi bir karar vermez ise, yeniden değerleme oranını yüzde 10.11 olarak kabul ederse emlak vergileri de bunun yarısı oranında yani yüzde 5.05 oranında artacak.

Emlak vergisi ne kadar ödenir?
Emlak vergisi tutarı, taşınmazın konut, dükkan gibi konut dışı bina, arsa ve arazi olma durumuna göre değişmekle birlikte, taşınmazın büyükşehir belediye sınırları içinde olup olmadığına göre de değişkenlik gösteriyor.

Katkı payı da ödenecek
Emlak vergisi ödeme konusunda, üzerinde önemle durulması gereken noktalardan biri de, Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunmasına yönelik katkı payı. Yani emlak vergisi miktarının yüzde 10'u oranında Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunmasına yönelik katkı payı da ödemeniz gerekiyor.