2015'de madenlere ceza yağdı

Soma ve Ermenek'te yaşanan faciaların ardından denetimlerini artıran Enerji Bakanlığı, 2015 yılında madenlere 69.6 milyon TL tutarında ceza kesildiğini duyurdu

2015'de madenlere ceza yağdı

Soma ve Ermenek gibi yakın tarihli kazaların ardından Hükümet, maden işletmelerine yönelik denetimlerini hızlandırdı. Yürütülen çalışmalarla, gerekli kriterleri yerine getiremeyen işletmelere önemli boyutlarda ceza kesildi. 2015 yılında işletmelere verilen cezalar 70 milyon TL'ye yaklaştı.

2015'te 69 milyon 66 bin TL'lik ceza
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, MİGEM sistem kayıtlarında yapılan sorgulamalar uyarınca 2015 yılında 1.086 adet idare para cezası uygulandığını ve toplamda 69 milyon 66 bin TL'lik cezanın tahakkuk edildiğini söyledi. Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen denetimlerde iş sağlığı ve güvenliği açısından yapılan denetimler hakkında bilgi veren Albayrak:

"İş verenler, çalışanlarını sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Türkiye'deki maden mevzuatı da Avrupa Birliği'nin maden sektörüne yönelik direktifleri ile Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük" temel alınarak yenilenmiştir..." şeklinde konuştu. 

En az bir maden mühendisi istihdam zorunluluğu
Albayrak açıklamasında, made işletmelerindeki işlerin tekniğine uygun ve emniyetle yürütülmesini sağlamak amacıyla en az bir maden mühendisi istihdamının zorunlu olduğuna da değinerek: "İşletmenin büyüklüğüne göre teknik eleman bulundurulması zorunludur..." şeklinde konuştu.