2015'te 65 milyon kişi evini kaybetti

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, 2015 yılında evini kaybeden insan sayısını 65.3 milyon olarak açıkladı

2015'te 65 milyon kişi evini kaybetti

2015 yılında evini kaybeden kişi sayısı tüm dünya bazında rekor düzeye ulaştı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği-UNHCR tarafından dünya kamuoyuna yönelik bilgilendirme amaçlı açıklamada, geçen yıl 65.3 milyon kişinin evini kaybettiğini vurgulandı. Bu kayıpların çok önemli bir kısmını savaştan kaçanlar oluşturdu.

Evini kaybeden dünya vatandaşı sayısında rekor
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yayınlanan bildiride, 2015 yılında evini kaybeden 65.3 milyon kişinin coğrafi yoğunluğu Suriye, Afanistan, Güney Sudan ve Burundi gibi çatışmaların yoğun olarak yaşandığı bölgelerden oluştu.

Zengin ülkelerin insanlarının anlaması gereken
Mültecilerin toplam sayısı ise 21.3 milyon düzeyinde gerçekleşti. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi tarafından yapılan açıklamada, sorunların çözümü için siyasi harekete ihtiyaç bulunduğu ve mülteci akımlarının önüne yalnızca bunun geçebileceği vurgulandı. Grandi:

"Zengin ülkelerdeki insanları bunu anlaması için bunca sürenin geçmesi acı verici. Avrupa'ya akın eden mültecilerin taşıdığı mesaj şu: Siz sorunları sözmezseniz, sorunlar size gelecektir..." ifadelerini kullandı. 

Evlerini yitirenlere düşmanlık büyüyor
Çatışmalardan kaçarak güvenli yerlere sığınmak isteyen mültecilere karşı gittikçe artan oranlarda duvar ve yabancı düşmanlığı ile karşılaşıldığını vurgulayan Grandi, Almanya'nın 441.900 sığınma talebiyle listenin ilk sırasında yer aldığını söyledi. Grandi, ABD'nin  ise 172.700 sığınma talebi ile ikinci sırada yer aldığını belirterek:

"Gelişmekte olan bölgeler hala dünya mülteci nüfusunun yüzde 86'sını ağırlıyor. Liderlik ise 2.5 milyon ile Türkiye, Pakistan ve Lübnan'da..." dedi.