Yabancıya satış hedefi asgari düzeyde tuttu

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, yabancıya konut satışı kategorisinde yılın başında yapılan tahminlerin asgari düzeyde tutturulduğunu açıkladı.Aşa: "Sıkıntılı bir yıla rağmen, bu başarıdır..." dedi

Yabancıya satış hedefi asgari düzeyde tuttu

2015 yılını sıkıntılara rağmen başarılı bir performansla atlatan gayrimenkul sektörünün performansını değerlendiren İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, hedeflerin asgari düzeyde de olsa tutturulduğunu açıkladı. Aşa, uzmanların senenin başında yabancıya konut satışı kategorisinde en az 5 milyar dolarlık gelir hedeflediklerini belirterek:

"Kimi sektör temsilcileri bu rakamı 7 milyar dolara çıkabileceğini düşünüyordu. Ancak 2015 yılında yabancıya konut satış rakamları asgari düzeyde kaldı. Sıkıntılı bir yıla rağmen, güzel bir tutar yakalandı..." dedi.

Güvenlik, terör ve ikili ilişkilerdeki gerilimer
Türkiye'de yaşanan güvenlik problemlerinin uluslararası platformda alıcının kanaati üzerine olumsuz etkisi olduğunu ve yabancı yatırımcıyı tedirgin eden bu durumun acilen düzeltilmesini isteyen Aşa, yabancılara konut satışında engelleyici bir rol oynayan faktörlerin de iyileştirilmesinin önemine dikkat çekti.

Acenteler denetlenmeli
Aşa, Türkiye'ye yabancı yatırımcıyı yönlendiren yabancı acentelerin iyi denetlenmesi gerektiğini, bu kuruluşların aldıkları komisyonla ödenen bedelin artmasına neden olduğunu da vurgulayarak, bu artışın kimi yerlerde yüzde 10'a kadar yükseldiğini belirtti. Bu düzeltmelerin sağlanması halinde, 2016'da yabancıya konut satışında rekor düzeye çıkılabileceğini de belirten Aşa:

"Bu şartlar sağlanırsa 2016'da yabancıya konut satışı 10 milyar doları bulur. Rahat bir şekilde bulur. Türkiye bir cazibe merkezi. Konut kalitesinden çok iyi yerlerdeyiz." dedi