2016 biterken dikkat çeken konut kredisi verileri

2016 yılında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve Hükümet'in hamleleriyle, konut kredisi faiz oranlarında kısmi düşüşler kaydedildi. Ancak uzmanlar, ulaşılan düzeyin beklentilerin çok altında kaldığı fikrinde birleşiyor.

2016 biterken dikkat çeken konut kredisi verileri

2015 yılını rekor satışla tamamlayan konut sektörü, 2016 yılına da bu hedefi geçme; en azından yakalama hedefiyle girmişti. Ancak bu hedef başta "konut kredisi faiz oranları" olmak üzere bir kaç kritik kalemde yaşanması beklenen düşüş şartına bağlıydı. Bu adımlar ise başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hükümet tarafından yılın ikinci yarısında atıldı. Konut kredisi faiz oranlarında düşüş kararı olan bankalar, özellikle yaz aylarının ardından ipotekli konut satışlarının artmasında önemli bir rol oynadı.

Konut satışlarında rekor beklentisi ve konut kredisi faiz oranları
İpotekli konut satışlarındaki artışla birlikte 2016 yılının genelinde konut satışlarının geçen yılı geçme beklentisi yükseldi. Çok büyük bir aksilik olmazsa, konut satışlarının, yabancıya konut satışları gibi kritik kalemlerdeki düşüşe rağmen, 2015 yılını aşması bekleniyor. 

En düşük düzey 60 aya yüzde 0.88
Beklentilerdeki bu yüksekliğe rağmen konut kredisi faiz oranlarında beklenen düşüş halen hayata geçilemedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yıllık faiz hedeflerinin çok gerisinde kalan banka faizlerinde ulaşılan en düşük düzey 60-120 ay vadeye belli bankalar tarafından verilen yüzde 0.88 düzeyi olarak belirlendi. Üstelik bu oran yeniden yapılandırma isteyen tüketicilere tanınmadı. Bu anlamda ulaşılan seviye 2016 Kasım ayından Aralık'a geçerken 3 puanlık düşüşten daha iyi bir düzeye ulaşamadı.

Geçen sene 181 bin TL ödeyen tüketici, bu yıl 163 bin ödeyecek
Yüzde 0.88 faizli 100 bin TL'lik bir konut kredisi için aylık ödenecek miktarın 1.353 TL'ye ulaştığı bu dönemde kredinin toplam geri ödemesi ise 163 bin TL seviyesine ulaştı. Geçen sene Aralık ayı itibarıyla faizlerin yüzde 1.10 seviyesinde bulunduğu düşünülürse aynı değerde kredi için ödenen toplam miktar da 181 bin TL düzeyindeydi. Bu ise 100 bin TL'lik krediyi bu sene kullanan bir tüketcinin, geçen seneye kıyasla 18 bin TL kar ettiğini gösteriyor.

Bankaların yapılandırma zorlaması
Bankalar buna rağmen, yapılandırma yapmak isteyen vatandaşlara en düşük faiz olanağı sunmayı da reddediyor. Yapılandırmada en düşük düzeyin yüzde 0.95 olduğunu vurgulayan uzmanlar yüzde 1.10'luk faize kıyasla elde edilen karın 12 bin TL sınırında kaldığına da dikkat çekiyor.