2016 dekorasyon trendi: Kişiselleşme

2016 yılında ev dekorasyonunda ana trend, "kişiselleşme" kavramı üzerinden belirlenecek.

2016 dekorasyon trendi: Kişiselleşme

Türkiye'nin önde gelen iç mimarlık şirketlerinden Gönye Proje Tasarım, 2016 yılının hakim moda eğilimleri hakkında bilgi aktardı. Firmanın kurucularından Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal, 2016 yılında ev dekorasyonunun belirleyici unsurunun yaşamın bizzat kendisi olacağını belirtti. 

2016'nın hakim dekorasyon trendi: Kişiselleşme
Uzmanların görüşüne göre bu yıl dekorasyonu damgasını vuracak olan kavram kişiselleşme olacak. Bu eğilimin sonuçlarının hayatın her alanında hissedileceğini, kişiselleşmenin ön plana çıkacağını vurgulayan uzmanlar, moda olana uyum sağlamak yerine kişisel beğenilerin ön plana çıkacağına dikkat çekiyor. 

2016 dekorasyon trendi: Kişiselleşme

2016'nın hakim renkleri
2016 yılında trend olması beklenen renkler arasında natürel pastel tonlar önemli rol oynuyor. Ayrıca geçen senenin hakim renkleri, haki, kahve, lacivert tonlar yerine pastelin gri ve vizon renkler ile kombinasyonu bekleniyor.

2016'da duvarlar
Artık tüm duvarlarda tek doku ve tek renk tercih edilmiyor. Koyu bir duvarın önüne daha açık renklerde mobilya seçmek mekana hareketlilik katacak. Duvarların üzerine aksesuar asmak yerine, duvarın kendisinin dokuyla süslenmesi moda haline gelecek.

2016 dekorasyon trendi: Kişiselleşme

 

Aydınlatma trendleri ve 2016 modası
2016 yılında pirinç aydınlatmalar ve bir süredir kullanım yaygınlığı düşen aplikler, modern mekanlarda da sıklıkla karşımıza çıkacak. Ayrıca apliklerde şapkalı klasik ürünler yerini pirinç, metal ve mermer gibi malzemelerle tasarlanmış öğelere bırakıyor.

2016'da aksesuarlar
Bu kategoride önemli farklılaşmalara tanık olunacak. Eskiden vazo, süs eşyaları ya da çerçev kullanılırken, bugün bunlar yerine hobi ürünleri entegre olacak. Bir hikayesi olan ve anlam ifade eden aksesuarların kullanımı daha ön plana çıkacak. 

2016'da mutfak ve banyolar
Mutfaklarda görülecek en önemli değişiklik, yaşam birimlerine entegrasyon olacak. Yapısal olarak entegre mutfa+yaşam alanı eğilimi artacak. Banyolarda ise klasik renklerin dışına çıkılacak ve açık renk mobilyalarla birlikte siyah mat lavabolar ve bataryalara yer verilecek.