2016 hedefi büyüdü: "1.5 milyon konut satışı hayal değil"

TÜİK 2015 konut satış verilerini değerlendiren DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, 2016 yılında 1.5 milyon konut satış adedine rahatlıkla ulaşılabileceğini söyledi

2016 hedefi büyüdü:

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan aralık 2015 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri ile birlikte, yılın bütününe ilişkin konut satış rakamları da netleşti. Daha önceki açıklamalarında 2015'in 1 milyon 250 bin konut satış adedinin aşılmasıyla tamamlanacağı tahmini doğru çıkan DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, 2016 yılında da 1.5 milyon konut satış rakamına ulaşmanın zor olmayacağı kanaatini aktardı.

2015'te kaç konut satıldı? TÜİK verilerine ulaşmak için tıklayın...

Dumankaya: "Siyasi ve ekonomik istikrarın önemi..."
Siyasi ve ekonomik istikrar paralelinde konut satış ivmesinin yılın son döneminde önemli bir artış kaydettiğini vurgulayan Ali Dumankaya, seçim odaklı bir yıl olmasına rağmen 1.4 milyon adetlik satış düzeyine ulaşıldığını belirtti. Dumankaya, 2016'nin siyasi risklerin daha az gerçekleştiği bir yıl olma özelliği taşıdığını da belirterek:

"2016 kentsel dönüşüm projelerinin yoğun bir şekilde başlayacağı bir yıl olacak. Merkezi lokasyonlardaki, doğru fiyatlama yapılmış projelerde satışlar artacaktır. Bu yıl sektörün yeni bir satış rekoruna daha imza atacağına inanıyoruz. Sektörün 1.5 milyonluk satış adedine rahatlıkla ulaşacağını düşünüyorum..." ifadelerini kullandı

Dumankaya, yabancılara konut satışı kategorisindeki yüzde 20'lik artışa da dikkat çekti. Yabancılara konut satışında 10 milyar dolarlar seviyesinin 2-3 sene içerisinde yakalanabileceğinin altını çizen Dumankaya:

"Yabancı satışlarının kısa sürede 20 milyar dolarlara ulaşacağını öngörüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Firma Bilgisi: Dky Inşaat