2016 için anahtar kavram: Tüketici ilgisi

Türk tüketicisinin yatırım aracı olarak konuta gösterdiği ilginin 2016 için büyük değer taşıdığını söyleyen ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan: "2016'da tüketicinin konut iştahı, talebi canlı tutacak." dedi.

2016 için anahtar kavram: Tüketici ilgisi

Türkiye'deki yatırımcının yatırım aracı olarak gayrimenkul sektörüne gösterdiği ilginin, 2016 için anahtar kavram olduğunu söyleyen ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, gelecek yıl sektörün iyi bir performans göstereceğini söyledi. Baygan, gayrimenkul sektörünün yatırım aracı niteliğiyle "dövizin" ardından ikincis sırada geldiğini vurgulayarak: "2016 yılında tüketicinin konut iştahı talebi canlı tutacak..." ifadelerini kullandı.

Bizi istikrarlı bir yıl bekliyor
2016 yılına ilişkin değerlendirmesinde sektörü daha sakin ve daha iskitrarlı bir yılın beklediğini ve pek çok çalkantının yaşandığı seneyi geride bıraktığımızı söyleyen Baygan: "“Zor bir yılı geride bırakıyoruz. İki seçim geçirdik. Bu süreç mevcut kargaşanın tuzu biberi oldu. Ama sonunda siyasi bir istikrara kavuştuk” dedi

Komşularla ilişki sorunu
Açıklamasında, sektör temsilcileri tarafından sıklıkla dile getirilen komşularla bozulan ilişkiler sorununa da açıklık getiren Baygan, özellikle yabancı yatırımlarının artma eğilimini sürdüreceğine de değindi. 2016'da komşu ülkelerle ilişkilerin düzeleceğine inandıklarını ve yabancı yatırımcının ilgisinde de artış beklediklerini belirten Baygan:

Türkiye’de gayrimenkul fiyatları ortalamaya baktığımızda hala çok ucuz. 2+1 veya 3+ 1 klasik dairelerde site veya müstakil yapılarda fiyatlar hala uygun. Hele Anadolu da.. .Türkiye konut fiyatları Avrupa mukayesesinde en az 10 da bir olma özelliğini koruyor. Bu da yabancının talebini her an canlı tutacak demektir. Türkiye konut fiyatları en az 15 yıl daha yükselmeye devam edecek." ifadelerini kullandı.

Baygan yakın dönemde konut kredi faizlerinin yükselme ihtimalinin bulunduğunu da sözlerine ekledi.