2016 "inşaat" sektörünün yılı olacak

Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık inşaat sektörünün yeni yıla hızlı bir giriş yapacağını söyledi

2016

İki seçim aralığı ve sıcak para baskısına rağmen inşaat sektörünün 2015 yılı içerisinde ivmesini kaybetmediğini söyleyen Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık yılın son çeyreğinde yüzde 13'lük artış ile girildiğini açıkladı. Işık, yılın son çeyreğinde de konut yapımı ve satışında hareketlilik beklediklerini söyledi. 

Beton satışlarında yüzde 2 daralma
2015'in ilk 10 ayında yeni konut satışının geçen yıla kıyasla yüzde 11'lik bir artış gösterdiğini vurgulayan Işık, üçüncü çeyrekte yaşanan daralmaya karşın, Kasım ayından itibaren sektördeki göstergelerin pozitif bir ivme yaşadığını belirtti. Işık, ilk 10 aya ait rakamsal göstergelerin, inşaat ve hazır beton sektöründe yeni seneye hızlı bir giriş yapılacağı izlenimini verdiğini belirterek:

"Yılın 3. çeyreğinde yeni konut satışlarında, inşaat güven endeksinde ve inşaat faaliyetlerinde yaşanan daralmanın etkisi ile hazır beton satışlarında %2’ye yakın bir daralma yaşadık.  Bu dönemde inşaat sektörü yeni yatırımlara başlamaktan imtina ederken devam eden yatırımlarını tamamlarken de aceleci davranmadı." dedi. 

Sektöre seçim moralı
İnşaat güven endeksinde geçen yılın üçüncü çeyreğine kıyasla minimal düzeyde bir gerileme yaşanan 2015 yılı içerisinde inşaat maliyet endeksinin sabit kalmasıyla bir toparlanma yaşandığını belirten Işık, Ekim ayı inşaat sektörü güven endeksinin son 34 ayın en düşük değerini almasının seçim öncesi belirsizliğinin sektöre etkilerini en iyi vurgulayan gösterge olduğunu söyledi. Işık:

"Kasım ayındaki 84,29 değeri ise genel seçim sonrasında bir anda pozitife dönen algının en net göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. İnşaat güven endeksinde Kasım ayındaki gelişme, sektörün 2016 yılına pozitif bir başlangıç yapacağına işaret ediyor” dedi