2016 projeleri ve Türkiye'nin çevre karnesi

TEMA Vakfı, 2016 yılında Türkiye'de hayata geçirilen projeler ve yapılan hukuki düzenlemeler kapsamında "çevre" olaylarının karnesini çıkardı.

2016 projeleri ve Türkiye'nin çevre karnesi

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı, 2016 yılının bütününde hayata geçirilen projeler ve yapılan hukuki düzenlemeler kapsamında "çevre olaylarının" karnesini çıkardı. Raporda 3. Boğaz Köprüsü, Nükleer santral ısrarının devamı ve Filyos Vadisi'nin sanayi bölgesi haline getirilmesine yönelik adımların çevre üzerindeki olumsuz etkisine vurgu yapılırken, SOCAR'ın Aliağa Santrali'nden vazgeçme ve Paris İklim Konferansı kararlarını "olumlu" gelişmeler sınıfında tanımlandı.

2016 Türkiye'sinde çevreyi kim vurdu?
TEMA Vakfı tarafından hazırlanan raporda "olumsuz" olarak tanımlanan ana başlıklar şöyle belirlendi:

- Nükleer Santral Israrı: Elektriğin piyasa fiyatının 4 cent'e kadar indiği bir dönemde 12.35 cent alım garantisi ile hayata geçirilmesi planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne ilişkin değerlendirmesinde ÇED olumlu kararının iptali için açılan davanın sürdüğüne dikkat çeken TEMA, diğer taraftan Sinop Nükleer santraliyle ilgili çalışmaların da devam ettiği  bilgisini paylaştı. 

- 3. Köprü hizmete açıldı: 3. Köprü'nün STK'lar, meslek odaları ve uzmanlar tarafından hazırlanan raporlarca saptanan çevreye yönelik olumsuz etkilerine rağmen, 26 Ağustos'ta hizmete açıldığını vurgulayan TEMA raporunda: "Bundan sonraki süreçte, olumsuz etkileri sınırlandırmak için köprünün bağlantı yollarının etrafındaki kentsel gelişmeyi kontrol altına alacak bütüncül planlama çalışmaları yapılması gerekiyor." değerlendirmesi yapıldı

2016 projeleri ve Türkiye'nin çevre karnesi

- Filyos Vadisi projesi: TEMA tarafından "olumsuz" kategoride değerlendirilen bir diğer gelişme ise Zonguldak-Filyos Deltası'nın "sanayi bölgesine" dönüşümüne yönelik adımlar oldu. Filyos Vadisi'ni Türkiye'nin doğal hayat açısından en önemli bölgelerinden biri olarak tanımlayan TEMA, Filyos Limanı projesinin bölge ekolojisi üzerinde geri dönüşü mümkün olmayan bir etkisi olacağına dikkat çekti.

- Cerattepe'de kötü son: Önceki süreçlerde iki kez reddedilen ve yerel toplumsal kesimlerin muhalefetiyle karşılanan Cerattepe altın madeni sürecine ilişkin değerlendirmede bulunan TEMA: "Rize İdare Mahkemesi 3 Ekim'de ÇED olumlu kararının iptali için açılan davayı reddetti. Bu durumda Cerattepe madeni ile ilgili çalışmalar her an başlayabilir." ifadelerini kullandı. 

Aliağa'dan Paris'e umut vaat eden gelişmeler
TEMA tarafından yapılan değerlendirmede 2016 yılında yaşanan "olumlu" gelişmeler ise şu şekilde belirlendi:

- SOCAR, Aliağa'dan vazgeçti: Mayıs ayında Aliağa'da gerçekleştirilen protesto eylemleri ve "Kömürden kurtul" sloganlı karşı çıkışın sonuç verdiğine değinen TEMA, 7 kredi kuruluşunun SOCAR'ın termik santral projesine desteğini çekmesini 2016 yılının olumlu gelişmeleri hanesine yazdı.

2016 projeleri ve Türkiye'nin çevre karnesi

- Paris İklim Konferansı: Türkiye'nin henüz imzalamadığı Paris Anlaşması'nı 2016 yılının çevre açısından en önemli gelişmelerinden biri olarak tanımlayan TEMA, 13 kurumun üye olduğu İklim Ağı'nın Türkiye'yi Paris Anlaşması'nı imzalamaya çağırdığına dikkat çekti.

- Samsun Tabiat Parkı: TEMA, termik santral istemeyen Termelilerin girişimi ile başlayan Gölyazı Gölardı Bölgesi Amazon Tabiat Parkı ilanını 2016'nın olumlu gelişmeleri arasında değerlendirdi.