2016 yılından itibaren Türkiye’de inverter olmayan klima üretilmeyecek!

Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, tüketicilerdeki satın alma değişikliğini açıkladı

2016 yılından itibaren Türkiye’de inverter olmayan klima üretilmeyecek!

Türkiye iklimlendirme sektörü büyüyor fakat tüketiciler sektöre yön verebiliyor. Bununla birlikte çıkan sonuç ise; Temmuz ve Ağustos ayında klima kullanımının artması ve tüketicinin çevreci cihazları tercih etmesi oldu. Tüketiciler ısıtıcı cihazlarda da yoğuşmalı ürünleri tercih ediyor. 

Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, tüketicilerdeki satın alma değişikliğini açıkladı. Önder şu konulara değindi:

-Özellikle enerji verimliliği, tasarruf gibi konularda bilinçlenen tüketici, artık sadece klimanın satış fiyatına değil sonradan ödeyeceği faturaların tutarını da dikkate alıyor. 

-Sezonsal Verimlilik Kriterleri’ne göre 2016 yılından itibaren Türkiye’de inverter olmayan klima üretilmeyecek. Hem mevzuat hem de bilinçli tüketici sayesinde inverter olmayan klimalar zaman içinde yok olacak. 

-Fiyatı ile lüks gibi görünen pek çok cihaz, kullanıcısının ihtiyaçlarına yanıt verdiği için tercih ediliyor. Bir de Türkiye’de yeni yeni gözlemlediğimiz bir konu var; kullanıcı artık tasarımı da çok önemsiyor. 

Yeni nesil klimalarda neler var?
•    Wi-Fi: Online controller özelliği sayesinde Wi-Fi ile internet ağınıza bağlanabilmesi.
•    Online kontrol: iOS ya da Android’den indirilen uygulamalar ile akıllı telefon ve tabletten kontrol edilebilme özelliği. 
•    Özel filtreler: Havayı dış ve iç ünite olmak üzere iki aşamada temizleyen, egzoz gazı, sigara dumanı, yemek kokuları gibi istenmeyen kokuları gideren özel filtreler. 
•    Hava temizleme: Havada bulunan kaba partiküllerin yanı sıra toz, polen, kötü koku, mikroskobik parçalar gibi partikülleri temizleyen anti-alerjen özellikler. Şoklama özelliği ile küf oluşumunu engelleyen cihazlar.
•    Nem dengesi: Su haznesi olmadan çalışan ve nemlendirilen havanın eşit şekilde dağılmasını sağlayan, hem nemlendirme hem de nem özelliğine sahip cihazlar.
•    Akıllı göz: Mekanda bulunan insanları algılayarak oda boşaldığında otomatik olarak enerji tasarruflu moda geçiş yapan, cihazın tasarruf özelliğini artıran sensörler. 
•    Akıllı kanatlar: Aşağı yukarı otomatik hareket ederek havayı homojen dağıtan kanatların yanı sıra ortamdaki kişilerin üzerine üflememek için yön değiştiren kanatlar. 
•    Haftalık programlama:  Günün istenen saatlerinde, istenen fonksiyonda çalışacak ve kapanacak ayarların yanı sıra haftalık program özelliğine sahip kumandalar.
•    Sessizlik: 19 desibele kadar inerek yaprak hışırtısı kadar sessiz çalışan iç üniteler. Ultra sessiz ortamda istenilen sıcaklığı koruyan uyku modu özellikleri.
•    Yüksek verimlilik: Üstün performans ile artan verimlilik değerleri. 
•    Çevre dostu: Düşük enerji tüketimi ve karbon emisyonu sağlayan gazlar ve akıllı klimalar.
•    Tasarım: Ultra ince cihazlar,  yumuşak kıvrımlar, beyazın yanı sıra gri, kumlanmış alüminyum ve siyah renkli cihazlar. 

Firma Bilgisi: Daikin Türkiye