2016'da gayrimenkul dolardan daha çok kazandırdı

Son dönemde dolar kurundaki artışı masaya yatıran uzmanlar gayrimenkul konusunda ısrarcı olanların "kâr endeksinin" çok daha yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

2016'da gayrimenkul dolardan daha çok kazandırdı

Ocak ayında 3 lira seviyelerinde olan doların, Kasım’dan itibaren başlayan yükselişiyle 3,50 bandını gördüğünü bildiren Onursal Gayrimenkul Geliştirme AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, yıl boyu iniş çıkışını sürdüren doların yatırımcısına ‘kazandırmış’ görüntüsü çizdiğini belirtti.

Gayrimenkul'den doğan kazanç
Ancak 2016’da asıl kazananın ‘güvenli liman’ gayrimenkul olduğunu vurgulayan Öngün, “Genel anlamda bakıldığında dolardaki rekor kıran artışlar, yatırımcısına çok ciddi kazanç sağlamış gibi görünüyor. Ancak realitede durum çok da öyle değil. Gayrimenkul yatırımlarına yön veren biri olarak, kendi yaptığım yatırımlarımı örnek gösterebilirim. Yılın ilk aylarından bu yana Akdeniz, Marmara,  Ankara, İstanbul gibi bölgelerde yön verdiğim yatırımlarda yüzde 40-50 oranlarında değer artışları oldu. Hatta kupon yatırımlarım sayesinde bu getiri yüzde 70’lere kadar çıktı. Yılbaşından bu yana doların kazanç grafiği göz önüne alındığında ise yaklaşık yüzde 20’lik getirisi olduğu görülmekte” dedi.

Dolar değil, gayrimenkul yatırımı kazandırdı
Öngün, risksiz kazanç isteyenlerin gayrimenkulden ayrılmamaları gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Dolardaki artış sonrası, birikimini bozdurup gayrimenkule yatıranlar belki ilk etapta kazançlı olmayacaklarını, hatta zarara uğradıklarını bile düşünebilir. Ancak uzun vadede, en karlı yatırımın gayrimenkul olduğu unutulmamalı. En güzel yatırım bugün de yarın da gayrimenkuldür.”

Firma Bilgisi: Onursal Gayrimenkul