2016’DA HANGİ BÖLGELERE YATIRIM YAPAN KAZANACAK?

Konuta yatırım yapacakların merak ettiği soruyu inşaat sektörünün önde gelen isimlerine sorduk. Ortak kanaat, Kanal İstanbul, 3. Köprü, havalimanı gibi mega ulaşım projelerine yakınlığıyla bilinen bölgelerden yana

2016’DA HANGİ BÖLGELERE YATIRIM YAPAN KAZANACAK?

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas

‘3. KÖPRÜ’YE YAKIN İLÇELER GÖZDE’

2016’da en çok prim yaptıracak bölgeler arasında 3. Köprü’nün Anadolu yakasındaki bacağına yakın konumda yer alan Sultanbeyli, Sancaktepe gibi ilçeler bulunuyor. İstanbul’un yeşil alanlarıyla tanınan bu iki ilçesi şehrin stresli yaşamından sıkılan insanların tercihi haline geldi. İlçeler, toplu taşıma araçları, metro, 3. köprü, hastaneler, üniversite alanları, TEM otoyoluna yakınlığı gibi unsurlarla değer kazanıyor.

Avrupa yakasında ise Kanal İstanbul, Üçüncü Havalimanı gibi büyük yatırımlarla Halkalı, Güneşli gibi bölgelerden başlayan, Başakşehir, Bahçeşehir ve Kayaşehir’e uzanan aksın prim yapacağını düşünüyoruz.

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya

‘BEYKOZ VE SARIYER’DE FİYATLAR ARTACAK’

Kağıthane öne çıkan bölgeler arasında. Metrekare fiyatları şu anda  7 bin lira seviyelerinde. Kağıthane Tüneli ve gelecek yıl hizmete girecek olan metro bölgenin cazibesini artıran unsurlar arasında. Önümüzdeki birkaç yılda yüzde 40-50 seviyesinde fiyat artışı olacağını öngörüyoruz.

Bunun dışında 3. Köprü güzergahında bulunan Beykoz ve Sarıyer’de fiyatlar artıyor. 3. Köprü’nün faaliyete geçmesiyle bu lokasyonlarda ev ve arsa fiyatlarının daha yukarı çıkacağını düşünüyoruz. 

Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin

‘3. HAVALİMANI BÖLGESİ HIZLA PRİM YAPIYOR’

3. Boğaz Köprüsü, Marmaray, Avrasya Karayolu Tüneli gibi mega projelerin Avrupa ve Anadolu yakasındaki güzergahlarında olan bölgelerin hızla prim yaptığını gözlüyoruz. 3. Havalimanı’nın yapıldığı Karadeniz’in Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınar köyleri arasındaki alan, Ataşehir bölgesinde yükselen İstanbul Finans Merkezi, Beyoğlu bölgesinde bulunan Galataport ve Haliç Yat Limanı gibi mega projelerin yakın çevresinde olan bölgeler gayrimenkul sektöründe en çok prim yapan bölgeler olarak dikkat çekiyor.

Babacan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan

‘İSTANBUL’UN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK’

İstanbul’un çehresi, Atatürk Havalimanı-Basın Ekspres Yolu, Esenyurt, Yenibosna ve Merter ile Anadolu yakasında Pendik, Kartal, Maltepe, Kadıköy, Beykoz, gibi ilçelerde tamamlanacak projelerle değişecek. Ayrıca 3. Köprü, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul projelerine yakın bölgelerdeki tüm bölgeleri etkileyecek.

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes

‘ANADOLU YAKASI İŞ MERKEZİ OLACAK’

İstanbul ve çevresindeki büyük çaplı ulaşım altyapı yatırımları tüm bölgeyi ilgilendirir nitelikte. Kuzey Marmara Otoyolu, Çanakkale Boğaz Köprüsü ve İzmit Körfez Geçişi projeleri bunlar arasında. Bu ulaşım ağı ile Yalova’da veya Orhangazi’de oturanlar İstanbul’un Anadolu Yakası’nda, Tuzla’da, Pendik’te, Kartal’da bir reel sektör şirketinde çalışabilir hale gelebilecek. Bu durumda İstanbul’un Anadolu Yakası sadece yaşamak için tercih edilen bir lokasyon olmaktan çıkarak bir iş merkezi haline gelebilecek. Bu dönüşüm bir süredir zaten yaşanıyordu.

Kuzey Marmara Otoyolu ile inşaatı devam eden 3'üncü köprünün geçtiği güzergah ve bağlantı yolları sayesinde ulaşımın rahatlamasıyla İstanbul'da en süratli ve kayda değer oranda fiyat artış ihtimali olan bölge Tuzla'dan başlayarak, Kartal ve Maltepe'yi de içine alacak.

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt

Avrupa yakasında Esenyurt ve Beylikdüzü en çok prim yapacak bölgelerin başında geliyor. İstanbul geneline bakıldığında ortalama metrekare fiyatları 5 bin ila 8 bin lira arasındayken Esenyurt, metrekare fiyatı 3 bin lira olan tek bölge. Dolayısıyla Esenyurt, konut üretilebilen, gelişime açık, yabancı talebi alan ve arazi stoğu giderek azalan bir bölge olduğu için prim yapmaya en elverişli lokasyon olarak öne çıkıyor.

Nurol GYO Genel Müdürü Samim Hatipoğlu:

Ayazağa Vadisi son dönemde öne çıktı. Önemli projelerin hayata geçirildiği bölge, müthiş bir dönüşüm yaşıyor. Raylı ulaşım sistemlerine yapılan büyük yatırımlar meyvelerini vermeye başladı. Birçok proje, metro sistemiyle entegre planlandı. İki yeni ve önemli metro hattı buradan geçiyor. Ayazağa ayrıca, 3. Boğaz Köprüsü, 3. Havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu’na yakın bir lokasyona sahip.  İş merkezi konumundaki Maslak-Levent-Zincirlikuyu aksına komşu olması, bölgedeki yaşam projelerinin değer kazanmasını kolaylaştırdı. Bölgenin geniş ormanlık alanlarla komşu olması da, çevreyle uyumlu projeler ve doğayla iç içe yaşam ayrıcalığı sağlıyor. Tüm bu gelişmelerle Ayazağa Vadisi, yakın gelecekte İstanbul’un en değerli bölgelerinden biri olacak.