2016'dan yalıtım sektörüne dev vaat

64. Hükümetin açıkladığı 2016 Yılı Eylem Planı'nı değerlendiren Eryap Grup CEO'su Emrullah Eruslu, düzenlemelerin hayata geçmesi halinde yalıtım sektörünün büyük bir atılım göstereceğini açıkladı

2016'dan yalıtım sektörüne dev vaat

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan 64. Hükümet 2016 Eylem Planı, yalıtım sektörü tarafından memnuniyetle karşılandı. Eryap Grup CEO'su Emrullah Eruslu, planın uygulanması ve ilgili maddelerin hayata geçmesi halinde yapı ve yalıtım sektörünün önemli bir atılım sürecine gireceğini belirtti. 

Hükümet planından yalıtım sektörüne
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından hazırlanan eylem planının 158. maddesinde daha önce kamuoyu ile paylaşılan etkin dönüşüm programlarının var olduğunu söyleyen Eruslu, özellikle Enerji Verimliliğniin Geliştirilmesi Programı Eylem Planı'na dikkat çekti. Kasım 2014 yılında hazırlanan ve halen yürürlükte olan plan doğrultusunda 2018 yılına dek kamu binalarındaki enerji tüketiminin yüzde 10'a düşürülmesini öngördüğünü söyledi. Bu düzenlemelerin sektör üretilici ve tüketicileri için önemli avantajlar sunacağını belirten Eruslu:

2016'dan yalıtım sektörüne dev vaat

"Ar-ge alanındaki teşviklerin kapsamının genişletilmesi ile firmalar yatırım konusunda daha cesaretli davranacak. Ayrıca firmalar ve bina sakinleri ısı yalıtım uygulamalarına fazladan vergi ödemeyecekleri için bu alanda da talep artışı da görebiliriz. Bu da sektörümüzün hacmini genişletecektir..."  ifadelerini kullandı.

Yeni Yasal düzenleme ihtiyacı
2016 yılı Hükümet Eylem Planı'nın 83. maddesinde de binalarda enerji verimliliği politikasının devlet tarafından destekleneceği ifadesinin bulunduğunu belirten Eruslu, özellikle enerji kimlik belgesinin zorunlu olacağı ön açıcı düzenlemelerin beklenmekte olduğunu söyledi. Vatandaşların halen ısı yalıtımı ile ilgili uygulamaları gereksiz masraf olarak gördüğünü de vurgulayan Eruslu:

"Doğru uygulanmış ısı yalıtımı, binalarda kullanılan enerjiden yüzde 50’den fazla tasarruf yapılmasını sağlıyor..." dedi. 

Firma Bilgisi: Eryapı Group