2017 dekorasyon trendleri

Markalı konut ve ofis projeleri başta olmak üzere birçok iç mimari çalışmaya imza atan Gönye Proje Tasarım ortakları Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal, mobilya, aksesuar ve ev tekstil ürünlerindeki 2017 trendlerini ve iç mekanlarda tercih edilecek renk ve dokulardaki yenilikleri analiz etti.

2017 dekorasyon trendleri

Türkiye’nin en önemli rezidans, toplu konut ve ofis projelerinin iç mekan tasarımlarına imza atan Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal liderliğindeki Gönye Proje Tasarım, 2017 yılının iç mekan tasarım trendlerini aktardı.

Tasarladıkları iç mekan projelerinde Gönye Proje Tasarım’ın kendine has ve özgün çizgisini yeni trendlerle buluşturan ortaklar, yeni yılda iç mimarinin temel taşlarını oluşturan mobilya, renk, aksesuar ve ev tekstili seçimlerinde kişiselliğin çok önem kazanacağını, mağaza dekoru gibi evler yerine kişiye özgü, yaşayan evlerin tercih edileceğini vurguluyor.

Doğal doku ve desenlerin yükselişi
Mobilyadaki ahşap kaplamalarda mat ve koyu cilaların hakimiyetinin süreceğini dile getiren ikili, yenilik olarak, kaplama yönlerini farklılaştırarak doğal doku ve desenler yaratılacağını belirtiyor ve ekliyor:

“Mobilyaların metal aksamlarında eskitme pirinç ve bronz tonlarının kullanımı 2017’de de devam edecek. Siyah renk, hem mobilya kulp ve ayaklarında, hem de kapı kolu, duş profili, armatür gibi tüm metal ekipmanda kullanılabilecek.”

2017 dekorasyon trendleri

Hazır Ürünler Yerine, Zengin Bir Hayal Gücüyle Kurgulanan Evler…
Gönye Proje Tasarım’a göre yeni yılda aksesuarların ne olduğundan çok nasıl kullanıldığı öne çıkıyor. Bu sebeple sadece mağazalarda bulunan hazır ürünler yerine zengin bir hayal gücüyle evlerimizi yeni yıla hazırlamamız mümkün. Geçen yılın trendlerinden cam fanuslar bu yıl da içlerinde çok farklı aksesuarlarla kombinlenerek kullanılmaya devam edilecek.

Aksesuarların nasıl kullanıldığı önem kazanacak
Cam fanusları, doğadan toplayabileceğimiz kozalak, çam dalı veya örgü örerken kullandığımız yün yumakları gibi yaşamımızın içinden aksesuarlarla zenginleştirebileceğimizi vurgulayan Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal,  “Aksesuarların ne olduğundan çok, nasıl bir arada kullanıldığı önemli olacak. Bu sebeple sadece mağazalarda bulacağımız hazır ürünler yerine, zengin bir hayal gücüyle evlerimizi yeni yıla hazırlayabiliriz. Öte yandan en önemli aksesuarlarımız, en yakın dostumuz olan kitaplar… Raflarda kitaplara pirinç ve bronz metal objeler, mermer ve beton gibi sert dokuda, ham görünümlü mumluklar, el yapımı özel tasarım seramikler eşlik edecek. Seramiklerde en önemli ayrıntı, çok ince olmaları...” diyor.

Ev tekstil ürünlerinde 2017 trendleri
2017’de ev tekstil ürünleri, desen ve doku trendlerine de değinen ortaklar, kadife ve süet kumaşların bu yıl öne çıkacağını ve soyut tablolar gibi farklı desenlerin karışık renklerde kullanılabileceğini belirtirken; mantar malzemenin bu yıl farklı fonksiyonlarda sıklıkla karşımıza çıkacağını vurguluyor. Öte yandan geçtiğimiz seneden farklı olarak bu yıl aydınlatma ve aksesuarlarda da mantar kullanımının önem kazanacağına değinen Yelin Evcen ve Gönül Ardal, duvar kağıdı ve mobilya kaplamalarında da krokodil desenin göze çarpacağını belirtiyor.

Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal’a göre iyi bir iç mekan tasarımının en etkili unsurlarından biri de renk seçimi. Gri renklerin 2017’de bir süre daha kullanılacağını belirten ikili, aynı zamanda toprak renkleri ve boz kahve tonunun (taupe) da geri döneceğini belirtiyor ve gri tonlarının terracotta gibi sıcak renklerle kombinlenebileceği konusunda ipucu veriyor: “Natürel renklere eşlik etmek üzere en çok yeşil tonlarına odaklanılacak; petrolden hakiye uzanan yeşil renk paletinde tekstil ürünleri ve aksesuarlar mekanlara sofistike bir etki katacak. Doğal baz tonların yanında kullanılabilecek diğer renkler ise mürdüm-mor tonları olacak. İlkbahar ve yaza doğru, sarıdan hardala giden bir renk paleti yaşam alanlarımızı canlandıracak.”