2017'de ekonomiyi bekleyen kritik duraklar

Ekonomi Gazetecileri Derneği için yılın ekonomi başlıklarını belirleyen MTM, piyasaların 2017'de de dalgalı bir seyir izleyeceği kestiriminde bulundu.

2017'de ekonomiyi bekleyen kritik duraklar

Medya Takip Merkezi (MTM), Ocak ayında ekonomide öne çıkan gelişmeleri değerlendirdi. Rapora göre, 2016 yılını temkinli geride bırakan piyasalar, 2017’de de temkinlilik yönünde davranış sergiledi. Bunun üzerine hükümet kanadı, elindeki teşvik ve destek paketlerini birer birer açıklayarak piyasaları rahatlattı.

Siyasette olduğu kadar ekonominin de gündeminde referandum vardı. Nisan ayında yapılması planlanan referandum, piyasalar için oldukça önem taşıyor. Analistlere göre 15 Temmuz’dan öncesi ve sonrası olarak değerlendirilen 2016 yılının ardından, 2017 yılı da referandum öncesi ve sonrası diye anılabilir.

Doların 2017 performansı Trump’a bağlı…

2016 yılında yaşanan seçimler, Türkiye’deki darbe kalkışması, terör olayları ve küresel anlamda yaşanan çeşitli kötü olaylar geride bırakılırken, gözler 2017’ye çevrildi. Analistler’e göre, Dolar’ın 2017 yılındaki hareketliliği, ABD’nin başkanı Donald Trump’a bağlı olarak değişecek. Yeni başkanın atacağı adımlar, doların yıl performansı hakkında önem arz ediyor. Trump’un vaatlerini gerçekleştirmesi halinde, 2017’nin doların yılı olabilir yönündeki yorumlar ise çeşitli gazetelerin ekonomi sayfalarında yer aldı. Dolar Kuru, ay boyunca 128 bin 743 haberle anıldı.

Yılın ilk enflasyon rakamları beklentileri aştı

Enflasyon, yeni yılda beklenilen rakamın üstünde çıktı. Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) 1.7 artacağı öngörülürken, yüzde 2.46 artış gösterdi. Yıllık enflasyon ise, yüzde 8.53'ten yüzde 9.22'ye çıktı. Ocak ayında en yüksek artış yüzde 6,37 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda görüldü. Enflasyon, 34 bin 129 habere konu oldu.

Büyükanne projesinin rakamları belli oldu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında “Büyükanne Maaşı” için protokol imzalandı. Bakan Mehmet Müezzinoğlu, Mart ayında faaliyete girecek olan proje için 425 lira aylık verileceğini açıkladı. Uygulama 6 bin aileyi kapsarken, İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep illerinde pilot uygulama yapılacak. Büyükanne projesi, toplamda 2 bin 127 haberle medyada yer aldı.

Emekliler intibak yasası için harekete geçti

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), 5 milyon emeklinin intibak yasasından yararlanması için mahkemeye müracaat etti. 2000 yılından önce SSK'dan emekli olanlara intibak yasası çıkartılmış ve 2 milyondan fazla emekli 355 liraya varan zam almıştı. Şimdi 2000’den sonra emekli olanlarda intibak yasasından yararlanmak için harekete geçti. İntibak Yasası, toplamda 406 haberle yer aldı.

ÖTV düzenlemesi tüketicinin yüzünü güldürdü

Bakanlar Kurulu'nun aldığı karara göre, bazı ürünlerde ÖTV sıfırlanırken, KDV indirimine de gidildi. Hükümet, mobilya, beyaz eşya ve konutta yaptığı geçici vergi indirimiyle vatandaşın ve esnafın yüzünü güldürdü. Mobilya’da KDV yüzde 8’e düşürülürken, elektrikli ev aletlerinin ÖTV'si 30 Nisan'a kadar sıfırlandı.

Otomobilde ise, ÖTV indiriminin yapılmayacağı açıklandı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, otomobilde vergi indirimine gidilmeyeceğini, otomobil sektöründeki yerli üretimin arttırılması ve yatırımların teşvik edilmesi açısından çözüme açık olduklarını belirtti. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), toplamda 5 bin 180 habere konu oldu.

BES’e devletten ek destek

Otomatik bireysel emeklilik sistemi ile artık çalışanın maaşından yüzde 3’e kadar kesinti uygulanacak. En düşük 53 lira olurken en yüksek 340 lira kesinti olacak. Devletin uygulayacağı bu sistem ile 10 yıl prim yatıran ve 56 yaşına gelen çalışanlar emekliliği hak edecek. Emeklilik hakkı kazandığında toplu şekilde parasını çekmeyip en az 10 yıl emekli maaşı gibi ödemelerin yapılmasını isteyen vatandaşa ise devletten yüzde 3 oranında ek destek gelecek. Bireysel Emeklilik Sistemi, 3 bin 797 habere konu oldu.

Ocak ayında ekonomide öne çıkan diğer konu başlıkları ise şöyleydi; “Dolar Kuru”, 128 bin 743 habere konu olarak zirveyi belirledi. Listenin ikinci sırasında “İhracat” 69 bin 839 haberle yer alırken, “Vergi” 63 bin 83 haberle üçüncü, “Faiz” 51 bin 503 haberle dördüncü, “T.C. Merkez Bankası” 48 bin 138 haberle beşinci sırada yer aldı.