2018 inşaat sektörünün yılı olacak

Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, 2018 yılının inşat sektörü açısından önemli gelişmelere tanıklık edeceğini söyledi

2018 inşaat sektörünün yılı olacak

2017 yılını rekor düzeyde konut satış performansıyla tamamlama yolunda önemli avantajlar elde eden Türkiye inşaat sektörü gözünü 2018 yılına dikti. Sektör temsilcileri, 2018 yılında, halen içinde bulunulan durgunluğun giderileceği ve yeni yatırımlarla sektörün sıçrama yapacağı kanaatini taşıyor.

Çehreli: 2018 inşaatın yılı olacak

2018 yılının inşaat sektörünün yılı olacağını söyleyen Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, sürdürülebilir başarı için istikrarlı ekonomik koşulların gerekliliğine dikkat çekti. İnşaat sektörünün her daim hareketli ve canlı bir sektörü olduğunu ve bu canlılığı sağlayan en önemli faktörün ise büykü şehirlerde devam eden kentsel dönüşüm hamleleri ile hükümetin uyguladığı yapıcı politikalar olduğunu vurgulayan Çehreli: "Bu yönden bakıldığında inşaat sektörü özellikle de Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için iç dinamikleri sayesinde ekonomiyi domine eden ve dengeleri sağlayan bir kumanda görevi görüyor. Sağladığı istihdam olanaklarıyla ülke ekonomisi üzerinde ciddi iyileştirmeleri söz konusu. Bu bağlamda sürdürülebilir bir ekonomik büyümeden söz etmek için güçlü ve istikralı bir inşaat sektörüne ihtiyacımız olduğuna inanıyorum" şeklinde konuştu. 

2017'de inşaat ekonominin üzerinde performans gösterdi

Tolga Çehreli, Türkiye'nin tüm dünya ülkeleri ile siyasal ve ticari bağları güçlü bir ülke olarak lokal ve uluslararası gelişmelerden etkilendiğini belirterek: "Diğer sektörlerin katkısı da dikkate alındığında inşaat sektörünün GSMH içindeki payı %30 seviyelerinde. Bu çok ciddi bir rakam. Sektördeki en küçük dalgalanma ekonomiyi, ekonomideki dalgalanmalar ise sektörü etkiliyor. " yorumunda bulundu. Uluslararası kuruluşların uyguladığı politikalar, küresel krizler, iç ve dış dinamiklerin de inşaat sektörünü doğrudan etkileyen faktörler olarak dikkat çektiğini ve bu baskılayıcı unsurlara karşın 2016 yılı da dahil inşaat sektörünün 2017 yılı içinde bağımsız biçimde büyümesini sürdürdüğünü söyleyen Çehreli: ". Özellikle 2016 yılında üst üste yaşadığımız olaylar, dış kaynaklı etkenler. göz önüne alındığında bu dönemi en az hasarla atlattığımızı düşünüyorum" şeklinde konuştu. Tolga Çehreli 2017 yılına gelindiğinde inşaat sektörünün ekonomik büyümenin üstünd performans göstererek yüzde 6.4 oranında büyüme sergilediğini de vurgulayarak: "Bu büyümenin arkasında, büyük ölçekli projeler ve KDV oranlarına getirilen indirimler olduğunu söyleyebilirim" ifadelerini kullandı

Royal Group, 2017 yılının kazananı

Royal Group'un özellikle Kartal'da hayata geçirdiği projelerle yenilikçi bir yaklaşım oluşturduğu u ve yapılan işlerde yepyeni bir anlayış oluşturmaya çalıştığını dile getiren Çehreli, "Bu sene ‘İnşaatın Oscarları’ olarak nitelendirilen International Propert Awards’dan ülkemize 2 ödülle birden döndük. Bu ödülleri devler liginde global markalarla yarışarak kazandık. Bu anlamda çok mutlu ve gururluyum. Aynı zamanda gördüğümüz ilgi de bizim için hedeflerimize ulaştığımızın bir göstergesi" şeklinde konuştu. Çehreli, Royal Group'un 2018 yılında da olumlu bir tablo çizeceğini sözlerine ekledi. 

Firma Bilgisi: Royal Group