2023'e kadar konut açığı: 7.5 milyon

2023 Vizyonunda Gayrimenkul Sektörü Raporu, toplam konut ihtiyacını 7.5 milyon adet olarak açıkladı

2023'e kadar konut açığı: 7.5 milyon

2023 Vizyonunda Gayrimenkul Sektörü Raporu, toplam konut ihtiyacını 7.5 milyon adet olarak açıkladı. Bu ihtiyacın 4 milyonu nüfus artışlı ve kentleşme kaynaklı olduğuna değinen rapora göre, geri kalan kısım ise Kentsel dönüşümden geliyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Universal21'in Yönetici Ortağı Monica Anca Skorochod, proje konseptinin doğru geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Konseptli projelere ilgi
Gelir düzeyine göre hedef kitlenin çok iyi belirlenmesi gerektiğini belirten Skorochod: ' aileler artık "başını sokacak" bir yer aramıyor. Bir "yaşam alanı" arıyor. Çocukları için park, oyun alanı, eşleri için alışveriş, fitness, çarşı, spor salonu, spor sahası vs. gibi sosyal etkinlikler arıyor. Eğer ağırlıklı 1+1 olacaksa, öğrenciler, çocuksuz aileler, bekarlar, yatırımcılar, özel amaçlı konut edinen zengin işadamlarını hedeflemeniz gerekir. Zengin, prestij arayan kitleyi hedefliyorsanız onlara göre özel seçenekler sunmanız gerekir.' dedi. 

Yanlış lokasyon tehlikesi
Bir inşaat projesinde en önemli noktanın "lokasyon"un doğru seçilmesi olduğunu belirten Skorochod, okasyonu doğru seçmenin projenin başarısını da beraberinde getireceğini kaydederek, o lokasyonun hangi fiyattan elde edildiği ve oranın nasıl geliştirileceğinin de önemli olduğunu vurguladı. Skorochod'un altını çizdiği hususlar şöyle:

-  İnşaat çalışmalarında başlamadan önce diğer önemli bir konu da bölgeye uygun proje gerçekleştirmektir. Bölgenin demografik yapısına uygun proje üretilmeli

- Kaliteli malzeme kullanılmalı

-  Fiyatların aynı özelliklere sahip diğer projelerden pahalı olmaması

- Cazip banka ve sigorta kampanyaları

- Satış ekibi doğru seçilmeli