2023 İstanbul Projeleri!

2023 İstanbul Projeleri inşaat ve emlak sektörünü de yakından ilgilendiriyor. 2023 İstanbul'da dikkat çekici şeylerin olması bekleniyor

2023 İstanbul Projeleri!

Türkiye 2023 yılını merakla bekliyor. Çılgın projeler, yeni hedefler… Bunların hepsi 2023 yılında gerçekleşmesi planlanıyor. 2023 İstanbul projeleri ise herkes tarafından merak ediliyor. Yatırım yapmak isteyenler 2023 İstanbul projelerini araştırıyor.

İşte 2023 İstanbul Projeleri!

1)KANAL İSTANBUL: Etüt proje çalışması sürüyor. Bakanlar Kurulu Kararı sonrası 5 milyar lira proje bedeliyle Karayolları‘nın 2013 yatırım programına alındı. Bu projede ortaya çıkacak rakam henüz belli değil. Milyar dolarların konuşulacağı kesin. Bu uluslararası koşullarda hızla ilerlemesi zor görünüyor.

2) ÜÇÜNCÜ HAVAALANI: 22.2 milyar euro, artı KDV maliyetle ihalesi yapıldı. Konsorsiyum henüz finansman arayışına çıkmadı. Havalimanı yapımı yaklaşık 9 milyar euroya mal olacak. Dolayısıyla bu harcama için finansman bulunması gerekiyor. Konsorsiyum açıklamalarına göre finansör kuruluşların, bankaların ilgisi var.

3) İKİ NÜKLEER SANTRAL: 20 milyar dolarlık Akkuyu santrali Ruslar’a verildi. İnşaatı başladı. Sinop santralini de Japon şirketler gerçekleştirecek. İki santral için konuşulan değer 42 milyar dolar! Finansman yükümlülüğü üstlenici ülkelerin şirketlerinde.

4) SAĞLIK KAMPÜSLERİ: 22 ilde 35 sağlık kampüsü KÖİ modeliyle yapılıyor. Bazı tahminlere göre 35 kampüs için yapılması gereken yatırım 11 milyar dolar. Bunların içinde iki büyük entegre kampüs var; 3 bin 660 yataklı Ankara Bilkent ile 3 bin 566 yatak kapasiteli Ankara Etlik Kampüsü için tahmini yatırım 1’er milyar dolar. İhale komisyonu yüklenicilerin finansman
modeli, proje teklifini inceliyor.

5) FİLYOS PROJESİ: Filyos Irmağı yatağının çevresinde büyük bir lojistik liman ve 4 büyük sanayi yatırım bölgesi olacak. 10 milyar dolarlık yatırım öngörülüyor. 25 milyon ton/yıl kapasiteyle "Türkiye’nin en büyük limanı" da kurulacak.

6) ÇANDARLI LİMANI: Altyapı işi bitmek üzere. Üst yapı ihale ilanı 29 Ağustos’ta yayımlandı. Toplam maliyetinin 910 milyon euro olması planlanıyor.

7) AFŞİN ELBİSTAN’A KÖMÜR SANTRALİ: Türkiye - BAE arasında, Afşin-Elbistan kömür havzasında 8 bin MW kapasiteli elektrik santrali için anlaşma imzalanmıştı. Yüklenici firma TAQA işi bıraktı. 12 milyar dolarlık bu proje için yeni talipli aranıyor.

8) YUMURTALIK’A RAFİNERİ: Çalık- Indian Oil ortaklığının projesi . Proje çalışmaları devam ediyor.

9) GAP PROJELERİ: GAP Master Planı‘nın belirlediği hedef ve büyüklüklere ulaşabilmek için yapılması öngörülen kamu yatırımlarının finansman ihtiyacı 2012 yılı fiyatlarıyla 51,5 milyar TL olarak hesaplanıyor.

10) LOJİSTİK KÖYLER: 18 ayrı noktada 18 lojistik köy kuruluyor. 12’sinin kuruluşu devam ediyor.

11) TPAO PROJELERİ: Azeri Çırali Güneşli Petrol Sahası Geliştirme ve Üretim Projesi’nde yatırım payı 2.8 milyar dolar, Şah Deniz Doğalgaz Sahası projesinde yatırım payı 3.7 milyar dolar.
TPAO’nun Irak sahaları konsorsiyumlarındaki toplam yatırımı tahhüdü de 5.7 milyar doları buluyor.

12) FİNANS MERKEZİ: Altyapı projesi 1.5 milyar dolara ihale edildi, yapımı devam ediyor. Finansman sorunu gözükmüyor.

13) İSTANBUL PROJELERİ: Mevcut metro ağına yeni bir ağ eklenecek. Bu kapsamda; Kadıköy- Kartal- Kaynarca, İncirli- Yenikapı-Hacıosman, Üsküdar-Altunizade- Ümraniye, Kabataş-Mahmutbey, Bakırköy- Bahçelievler-Kirazlı, Otogar- İkitelli, Bakırköy-Beylikdüzü hatlarında raylı sistemler hayata geçirilecek.