2050'ye kadar Güneşe yatırım yapın

Uluslararası Enerji Ajansı, 2050 yılına kadar güneşin, enerji üretimindeki en büyük kaynak haline geleceğini yazdı

2050'ye kadar Güneşe yatırım yapın

Uluslararası Enerji Ajansı(IEA), 2050 yılına kadar güneşin, enerji üretimindeki en büyük kaynak haline geleceğini yazdı. Yayınladığı 'Güneş Enerjisi Yol Haritası Raporu' ile, güneş enerjisi potansiyelini inceleyen Ajans, elektrik üretiminde güneşin, fosil, güzgar, hidro ve nükleer enerji gibi yöntemleri geride bırakacağını iddia etti.

Güneş Panelleri

2050'de Güneş yükselmiş olacak
Uluslararası Enerji Ajansı, 2050 yılına kadar elektriğin yüzde 16'sının, güneşten elektrik elde etme yöntemi olarak bilinen fotovoltaik hücrelerden, yüzde 12'sinin ise diğer güney enerjisi sistemlerinden elde edileceğini bildirdi. Ajans, Güneş'in aynı zamand, enerjide kaynak çeşitliliğini artırarak fosil yakıtlardaki fiyat dalgalanma dezavantajını da engellediğini vurguladı. Diğer taraftan 2050 yılındaki bu yatırımlarla, sera gazı salınımında da 6 milyar tonluk karbon emisyonu iyileşmesi sağlanmış olacak.

2014'te 150 gigavatlık kurulu güç
Dünya genelinde Güneş enerjisinden üretilen enerji miktarında yıldan yıla artış gözlemleniyor. Son rakamlara göre 2014 yılı itibariyle 150 gigavata ulaşan güneş enerjisideki toplam kurulu güç oranının, 2050 yılında 4 bin 600 gigavata çıkması bekleniyor. Bugün, yeni güneş enerji sistemlerinden elde edilen elektriğin maliyetinin, eldeki teknolojiler ve üretim yapılan bölgeye bağlı olarak megavat başına 90-300 dolar seviyelerinde seyrettiği açıklandı.