2B arazilerinde satış dönemi başlıyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, orman vasfını kaybetmiş araziler için satış ve iade işlem sürecinin 13 Şubat’ta başlayacağını açıkladı

2B arazilerinde satış dönemi başlıyor

11 Şubat 2013
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B alanlarının değerlendirilmesine yönelik olarak Nisan 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6292 sayılı Kanun kapsamında Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmaların büyük bir bölümünün tamamlandığını ve taşınmazların hak sahiplerine satışı veya iadesi işlemlerine başlanılması için illere talimat verildiğini bildirdi. Satışların veya iade işlemlerinin 13 Şubat itibariyle başlayacağını açıklayan Şimşek, şöyle konuştu:

”Halen söz konusu Kanun kapsamında yaklaşık 500 bin vatandaşımız başvurularını yapmıştır. Henüz başvuru yapmamış vatandaşlarımızın süresi için başvurularını yapmaları önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızın başvuru yapmalarını kolaylaştırmak amacıyla, başvuru bedeli alınması uygulamasına son verilmiştir. Ayrıca, bedel yatırmadan başvuru yapan dar gelirli vatandaşlarımızın başvuruları da geçerli kabul edilmiştir. Daha önce, bedel yatırarak başvuru yapan vatandaşlarımızın ödedikleri başvuru bedeli satış bedelinden mahsup edilecek. Hak sahibi vatandaşlarımız taşınmazların rayiç bedellerini www.milliemlak.gov.tr adresinden öğrenebilirler”

Orman vasfını yitirmiş arazilerin satışı için hak sahipleri 28 Şubat 2013 tarihine kadar başvuruda bulunabilecek.