2B başvuruları için son 18 gün

2B arazileri için son başvuru tarihi 30 Ekim Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sürenin uzatılmayacağını açıkladı

2B başvuruları için son 18 gün

13 Ekim 2012 / emlakwebtv
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, 2B arazileri doğrudan satın almak isteyen vatandaşlar için son 18 gün hatırlatmasını yaptı.

Başvuru tarihini kaçıran vatandaşların 2B arazilerini doğrudan satın alma haklarını kaybedeceğini belirten Bakan Mehmet Şimşek, 450 bin taşınmaz arazi kullanıcısından 300 binin başvuru yaptığını geri kalan kullanıcıların haklarını kaybetmemesi için acele etmesi gerektiğini söyledi.

2B’den beklenen gelir 9 milyar 800 milyon lira
2B uygulaması kapsamında rayiç bedellerinin taleple ilgisinin az olduğunu kaydeden Mehmet Şimşek, " Tüm bu taşınmazların rayiç bedelleri 27 milyar liradır. Kanunda satış bedeli rayiç bedelin yüzde 70'i olarak belirlendiğinden toplam satış bedeli 19 milyar olacaktır. Ancak peşin satışlarda ilave yüzde 20 indirim olması, bedelsiz iade edilecek taşınmazların bulunması, bazı taşınmazların kullanıcısının bulunmaması nedeniyle satışı yapılmaması gibi hususlar göz önüne alındığında tüm bu satışlardan beklenen bedel 9 milyar 800 milyon liradır." dedi. 

Başvuru parası olmayan da başvuru yapabiliyor
Başvuru bedelinin ayrı bir ücret olmadığına dikkat çeken Maliye Bakanı, "Başvuru bedeli tamamen emanet paradır. Ayrı bir ücret değildir. Bu satış gerçekleşirse satış bedelinden düşülecek miktardır. Satış gerçekleşmezse tamamen vatandaşa iade edilecektir" diye konuştu. 

Vatandaşın imkanı olmadığı takdirde başvuru bedelini ödemeden de başvuru yapabileceğini söyleyen Şimşek, "Satış bedelini 3-4 yılda faizsiz olarak taksitlendiriyoruz. Hatta bazı bankalar bu konuda kampanyalar bile başlattı" dedi.