2B rayiçleri korkulduğu gibi olmayacak

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek "2013 yılında 2010 yılına indirilen rayiç değer göreceğiz" dedi

2B rayiçleri korkulduğu gibi olmayacak

6 Aralık 2012 / emlakwebtv
Yıllardır tapu beklentisi içerisinde olan, vasfını yitirmiş orman arazisi hak sahiplerinin sayısı 560 bin. 2B Yasası kapsamında başvuru yapan 430 bin kişi ise satış günü bekliyor fakat rayiç bedellerinin henüz açıklanmamış olması hak sahiplerini kaygılandırıyor.
En çok 2B geliri beklenen İstanbul'dan ise umut verici bir yetkili açıklaması var. Bu açıklama  Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’ten geldi. Fiyatların piyasada dolaşan rakamların altında çıkacağını söyleyen Çelikbilek, "Yüzde 90'dan fazlasının mevcut fiyatın altında çıkacağına inanıyorum. 2010 yılına indirilen bir rayiç değer göreceğiz" dedi.

Yüzde 70 rayiç bedelle hak sahiplerine satılacak 2B arazilerinin peşin alınması durumunda yüzde 20 indirim olacak, taksitli satışlarda ise faiz uygulanmayacak. Son başvuru tarihinin 28 Ocak olduğu vasfını yitirmiş orman arazilerinin satışında hak sahiplerinin bu tarihe kadar defterdarlıklara gitmesi, arazinin konumuna göre bin TL ya da 2 bin liralık başvuru bedelini yatırması gerekiyor.