2B satışlarından 3,2 milyar gelir

Maliye Bakanlığı ve bağlı kurumların 2015 yılı bütçesine ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu'nda konuşan Bakan Şimşek, 21 Kasım itibariyle 2B taşınmazların satışından 3.2 milyar lira gelir elde edildiğini açıkladı

2B satışlarından 3,2 milyar gelir

Maliye Bakanlığı ve bağlı kurumların 2015 yılı bütçesine ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu'nda konuşan Bakan Şimşek, 21 Kasım itibariyle 2B taşınmazların satışından 3.2 milyar lira gelir elde edildiğini açıkladı.

Çalışmalar devam ediyor
Açıklamasında Hazine taşınmazlarının etkin kullanımı ve yönetimine ilişkin çalışmaların devam ettiğini de belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuoyunda 2/B Kanunu olarak bilinen 6292 sayılı Kanun kapsamında 21 Kasım itibariyle 619 bin hak sahibinden 497 bininin satışının tamamlandığını söyledi. Şimşek, 378 binin üzerindeki taşınmazın mülkiyetini de hak sahiplerine devrettiklerini, geri kalan hak sahiplerinin satış işlemlerinin ise hızla devam ettiğini kaydetti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

3.2 milyar liralık tahsilat
2B Taşınmazlarının satışından elde edilen geliri, 21 Kasım itibariyle 3.2 milyar TL olarak açıklayan şimşek: ' "6292 sayılı Kanunda yaptığımız değişiklikle Hazineye ait tarım arazilerinin hak sahiplerine satışına ilişkin son başvuru tarihini 27 Nisan 2015'e kadar uzattık. Satış bedellerinin belirlenmesi ve kontrol çalışmalarının bitmesi ile hak sahiplerine satış bedeli, ödeme süresi ve ödeme şekillerine ilişkin seçenekleri gösteren satış tebligatı göndereceğiz" diye konuştu.

Ocak-Ekim döneminde 2.5 milyar gelir
Şimşek, 21 Kasım itibarıyla Hazineye ait tarım arazilerini satın almak için yaklaşık 134 bin kişinin başvurduğunu ifade ederek, "Hazine taşınmazlarının yönetiminden Ocak-Ekim 2014 döneminde 2B taşınmaz satış gelirleri de dahil olmak üzere 2,5 milyar TL gelir elde ettik" dedi.

11 yıllık özelleştirme geliri: 61.2 milyar dolar
Maliye Bakanı Şimşek, 2003 yılından bugüne kadar 61.2 milyar dolarlık özelleştirme uygulaması gerçekleştirdiklerini ve önümüzdeki dönemde de tüm sektörlere yönelik özelleştirme çalışmalarına kararlılıkla devam edileceğini vurguladı.