3. Boğaz Köprü hızla yükseliyor

Karayolları 1. Bölge Müdürü İsmail Kartal, Yapımı devam eden 3. Boğaz Köprüsü'nün Garipçe kesimindeki ayağında gazetecilere açıklama yaptı

3. Boğaz Köprü hızla yükseliyor

20 Kasım 2013 / emlakwebtv
Yapımı devam eden 3. Boğaz Köprüsü'nün Garipçe kesimindeki ayağında gazetecilere açıklama yapan Karayolları 1. Bölge Müdürü İsmail Kartal, 3. Boğaz Köprüsü çalışmalarına ilişkin, "Şu an 84. metredeyiz. Deniz kotundan itibaren ise 92. metredeyiz. 29 Mayıs'tan itibaren Avrupa ve Anadolu yakasındaki köprümüzün kulelerinin hızlı bir şekilde yükseldiğini görebilirsiniz" dedi. Kartal, köprü ayağının 2014 yılı ortalarına doğru 322 metreye ulaşacağını söyledi.

Köprülerde kaya kalıp sistemi ile çalışılıyor
Kartal, köprülerde kaya kalıp sistemi ile çalışıldığına dikkati çekerek, köprü ayaklarının tabandan itibaren 1,5 metre et kalınlığında olduğunu ve 6 derecelik açıyla, 322. metreye kadar yükseleceğini, bu yüksekliğe ulaşıldığında ise köprü ayaklarındaki et kalınlığının 1 metreye düşeceğini anlattı.

Kartal: "Bu tür köprüler tasarlanırken, rüzgar yükü ve deprem yükü, esasını oluşturmaktadır”
Köprünün iki yakasındaki ayakları arasında bin 408 metre mesafe olduğunu kaydeden Kartal, 3. Boğaz Köprüsü'nün depreme dayanıklılığına ilişkin ise "Bu tür köprüler tasarlanırken, rüzgar yükü ve deprem yükü, esasını oluşturmaktadır. Bizim bu köprümüz, 2 bin 475 yılda olacak bir olası depreme karşı stabil halde ayakta duracaktır. 2 bin 475 yılda olası, teknik verilerin ışığındaki ifademizden bahsedersek, olası bir deprem ki, bu da yüzde 4 oranındadır, buna dayanıklı bir köprü yapıyoruz" diye konuştu. Ayrıca Kartal, 2015 yılı içinde hizmete girmesi beklenen köprünün, lastik tekerlekli araçlar için 8 şerit, demiryolu için 2 şerit olmak üzere toplam 10 şerit olarak hizmete gireceğini dile getirdi.

İsmail Kartal, yeni köprünün transit trafiğe hizmet edeceğini, özellikle tır, kamyon, otobüs gibi ağır taşıt trafiğinin zorunlu yönlendiği bir güzergah olacağını belirtti.