3. Boğaz Köprüsü’ndeki son durum ne?

İÇDAŞ tarafından 2.5 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilen 3. Boğaz Köprüsü’ndeki son durumu Emlakwebtv izleyicileri için görüntüledik

Haber: Şebnem Ber - Kamera: Ali Budak
Temeli 29 Mayıs 2013 tarihinde atılan Yavuz Sultan Selim yani 3. Boğaz Köprüsü inşaatında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 2.5 milyar dolar yatırımla inşa edilen 3. Köprünün İstanbul trafiğini büyük ölçüde rahatlatması tahmin ediliyor.

59 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş asma köprüsü olacak 3. Boğaz köprüsünde 24 saat aralıksız devam eden çalışmalar neticesinde kulelerin yaklaşık 3’te ikisi tamamlandı.
Köprü kulelerinde artık, halatların yerleştirileceği ankraj kutuları konuluyor. Eğik askı halatlarının köprü kulelerine sabitlenmesi için konulan dev ankraj kutularının en büyüğü yaklaşık 11 metre yüksekliğinde. 4 adet köprü kulesinde ise toplam 88 adet ankraj kutusu olacak.

Kuzey Marmara Otoyolu projesi ile entegre edilecek proje kapsamında 115 kilometrelik otoyol ve bağlantı yollarında da yoğun bir çalışma söz konusu. Otoyol kesiminin toprak işlerinin yüzde 40’ı, viyadüklerin ise yüzde 20’si tamamlanmış durumda.

3. Boğaz köprüsü tamamlandığında, üzerinde 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu bulunacak. Yolcu ve yük trenlerine de hizmet verecek köprü tek katlı olması özelliğiyle üzerinden raylı sistem geçen dünyanın ilk köprüsü olacak.