3. Havaalanı ihalesi bugün ilan edildi

3 Mayıs 2013’de basına açık olarak ihale edilecek 3. Havalimanı için ihale ilanı, bugünden itibaren ulusal gazetelerde yer alıyor

3. Havaalanı ihalesi bugün ilan edildi

24 Ocak 2013 / emlakwebtv
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'a inşa edilecek 3. havalimanının ihale tarihini açıkladı. Yıldırım, havalimanının hizmete girmesiyle birlikte yıllık ortalama 120 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacağını da belirtti. 3. havalimanının yolcu sayısı bakımından dünyanın en büyük havalimanı olacağını söyleyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yeni havalimanının yerini ve ihale tarihini açıkladı.

İhale ilanı 24 Ocak'tan itibaren ulusal gazetelerde yer alacak. İhale 3 Mayıs 2013'te saat 10.00'da basına açık olarak yapılacak.

Yıldırım, İstanbul'a yapılacak yeni havalimanına ilişkin basın toplantısında, havaalanı için seçilen araziye ilişkin haritalar ve altyapı projelerinin tamamlandığını belirtti.

Yeni havalimanında neler olacak?
-5 km x 7 km boyutunda toplam 3 bin 500 hektarlık alanda kurulacak.
-Havalimanıyla bağlantılı 1.100 hektarlık ileri teknoloji endüstri ve ticaret alanı bulunacak.
-Uçuş yolları sesi en aza indirgeyecek şekilde konumlanacak.
-Terminal binası yeşil bina olarak tasarlandı.
-Cam zarf kullanımı, terminal binasının ortasında maksimum gün ışığı girişi sağlayarak yapay aydınlatma ihtiyacını azaltıyor.
-Terminal binası elektrik kullanımını en aza indirgemek üzere maksimum derecede kullanan 'akıllı bina' olacak.
-Elektrik ve ısıtma ihtiyaçları, havalimanının ürettiği çöplerin çoğu kullanılarak merkezi ısıtma ve güç üretim birimiyle karşılanacak.
-Havalimanının 5 önemli tesisi bulunacak; terminal binası, pistler, aktarma istasyonu, tamir tesisleri ve hangarlar ile hava taşımacılık tesisleri.
-350 m x 1.500 m'lik bir kullanım alanıyla asmakatı da olan 6 katlı bir bina, düşük seviyede varış ve ikinci bir seviye de havalanma seviyesi olmak üzere toplam 4 terminal, yetkililer ve yönetimin kullanımı için asmakat bulunacak.
-Büyük bir alışveriş tesisi, üst 3 katta 5 yıldızlı oteller, ticari ofis binaları, ticari fuar alanı bulunacak.
-Uluslararası finans ve ticari işlemler için 'özel ekonomik bölge' kurulacak.
-Rüzgarın hızını asgariye indirecek bir aerodinamik şekilde tasarlanacak.
-Dış dokunun tamamı elektrik kullanımının karşılanacağı, güneş kolektörü görevi yapacağı galvanik dokuyla kaplanacak.
-Havalimanına ait jumbo-jetlerin iniş ve kalkışlarına uygun 3,5-4 km uzunluğunda Karadeniz'e paralel olan 4 pist ve Karadeniz'e dik uzanan 2 pist olmak üzere toplam 6 pist bulunacak.
-Uçuş yolları direkt olarak önerilen kentin üzerinden uçmayı önleyecek şekilde konumlandırılacak.
-Terminal, raylı sistem aracılığı ile Taksim'e bağlanacak. Bu raylı sistem, eski demir yolu hattının güzergâhından geçirilecek. Toplu taşıma aracılığıyla İstanbul'un tüm bölgelerinden ulaşım sağlanacak. Taksim'den havalimanına 15 dakikada ulaşılacak.
-Yüksek hızlı tren, havalimanındaki aktarma istasyonunda sonlanacak. Buna ilaveten, aktarma istasyonunda Havaalanı Metrosu, Boğaz'dan üçüncü geçişi sağlayan raylı sistem, HavaRay, kent merkeziyle bağlantıyı sağlayan otobüs hatları ve otopark bulunacak.