3. Havaalanı Liman projesi için ilk adımlar atıldı

3. Havaalanı ile entegre biçimde çalışacak "İGA İkmal Terminali Projesi" için ÇED süreci başlatıldı

3. Havaalanı Liman projesi için ilk adımlar atıldı

3. Havalimanı projesi ile entegre bir biçimde çalışacak "İGA İkmal Terminali Projesi"nin Çevresel Etki Değerlendirilmesi süreci başladı. Liman projesi Karadeniz kıyılarında hayata geçirilecek ve uçaklar için gerekli olan yakıt ikmalinin en önemli merkezi olarak hizmet verecek.

3. Havaalanına liman projesi
Çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü 3. Havalimanı'ndaki uçakların yakıtlarının deniz yolu ile taşınmasına olanak tanıyacak, liman projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED sürecini başlattı. Karadeniz kıyılarına inşa edilecek olan proje kapsamında 550 metre boyunda dalgakıranın yapılması gündeme geldi. Toplam 140 bin metrekarelik alan üzerinde hayata geçirilecek olan ve18 ayda tamamlanması öngörülen proje, 320 ve 260 metrelik iki yanaşma terminalinden meydana gelecek. Projenin toplam maliyeti ise 133 milyon 580 bin Türk lirasını bulacak.  Yürütülen çalışmalarla birlikte 10 metrelik derinliğin de 15 metreye dek ulaşacağı bildiriliyor. 

Mimarlardan eleştiri
Cumhuriyet Gazetesi'nden Hazal Ocak'a açıklamada bulunan Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, sığ suların gemiler için kazılarak derinleştirileceği projeyi eleştirerek, doğanın çalışmadan büyük zarar göreceğini söyledi. Havalimanı'nın bölge üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söyleyen ve olası yeni projelerin yapılaşma baskısını daha da artıracağını vurgulayan Muhcu:

"Bu proje de havaalanı projesinin eksik ve yanlışlarla olduğu anlamına geliyor. Teknik hatalardan da anlaşılıyor. Limanın yapımı sırasında çıkacak dip harfiyatı nedeniyle, bunun taşınması veya bölgede kullanılması da ek olumsuzları beraberinde getirecek.” ifadelerini kullandı.