3. Havalimanı 2016 sonunda

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Üçüncü Havalimanının ilk etabının 2016 sonu itibariyle tamamlanacağını açıkladı

3. Havalimanı 2016 sonunda

Atatürk Havalimanı Genel Havacılılık Apronu'nda düzenlenen Airshow Havacılık Fuarı'na katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Üçüncü Havalimanının ilk etabının 2016 sonu itibariyle tamamlanacağını açıkladı. Üçüncü havalimanının Türkiye'nin iç ve dış hatlarda havacılıkta büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacağını belirten Elvan: 'Ülkemiz, bulunduğu konum itibariyle havacılıkta önemli bir konuma sahip. 3 saatlik uçuşlu, 52 ülkeye ulaşabiliyoruz. Bu avantajımız, sektörümüzün büyümesini sağlayacaktır.' dedi. 

Havacılık Fuarı

2018'de dev bir fuar yapacağız
Fuarın açılışından önce bir konuşma yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, havacılık fuarının 2 yılda bir yapıldığına dikkat çekerek: 'Atatürk Havalimanımız, 2018 yılında belki dünyanın en büyük Airshowlarından birine sahne olacaktır. Çünkü üçüncü havalimanımızın bir anlamda belirli bir bölümü faaliyet geeçecek. Böylece burada yaşadığımız alan problemi Airshow için daha uygun bir ortam halene gelecektir. 2018 yılında dünyanın en büyük Airshow fuarlarından birini İstanbul'da gerçekleştireceğiz.' ifadesini kullandı. 

Yolcu uçağı üreteceğiz
Havacılık teknolojilerinde ve kendine özgü havacılık ürünlerinde Türkiye'nin önemli bir atılım halinde olduğuna da değinen Elvan, bölgesel ölçekte bir yolcu uçağının üretimiyle ilgili proje çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Elvan, ilgili taraflarla kapsamlı toplantılar gerçekleştirdiklerini ve önümüzüdeki günlerde edinilecek net sonuçların, kamuoyuyla paylaşılacağını da sözlerine ekledi. 

Proje Bilgisi: 3. Havalimanı