3. Havalimanı 6 firma ile yer hizmetleri anlaşmasını imzaladı

İstanbul'un 3. Havalimanı ile 6 firma arasında 'Kargo Şehri ve Yer Hizmetleri Kampüsü' kapsamında 250 milyon Euro'luk sözleşme imzalandı.

3. Havalimanı 6 firma ile yer hizmetleri anlaşmasını imzaladı

İstanbul'un 3. Havalimanı ile 6 şirket arasında Kargo Şehri ve Yer Hizmetleri Kampüsü alan tahsis anlaşması imzaya döküldü. Anlaşmanın toplam kapsamı 250 milyon Euro'luk iş hacmini kapsıyor. 

Türkiye Ekonomisi için önemli bir anlaşma
İGA HAvalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, yapılan rekor anlaşmanın ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıdığını belirterek stratejik konumu, THY'nin kargo alanında gerçekleştirdiği ciddi yatırımlar ve ülkenin gelişen ekonomisinin Türkiye'yi bir kargo merkezi haline getirdiğini söyledi. Yer hizmetlerinin etkin bir havalimanı operasyonunun yönetimini gerektirdiğini da açıklayan Keskin

"Şu anda itibarıyla kiralanabilir alanlarda yüzde 50'lik orana ulaştık. Yüze yakın firma ile sözleşmeler gerçekleştirdi. Bu firmaların, havalimanına yapacakları yatarım ile geniş bir ticari hacme ulaşacağız ve bu da ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacak." dedi. 

Dev kargo şehri
İstanbul 3. Havalimanı, yer hizmetleri toplamda 150 bin metrekarelik bir arazi üzerinde faaliyet gösterecek. Kargoda bu rakamın, kargo uçak pak pozisyonları ile tüm kargo şehri toplamı ise 1.4 milyon metrekare düzeyinde gerçekleşecek. Diğer taraftan bu yatırım üzerinde 35 adet geniş gövdeli kargo uçağının aynı anda operasyon gerçekleştirebilecek şekilde inşa edildiği açıklandı. 

3. Havalimanı'nda tahsis sözleşmesi
İstanbul'un 3. Havalimanı ile 'Kargo Şehri ve Yer Hizmetleri Kampüsü'  alan tahsis sözleşmesi imzalayan şirketler şöyle

- MNG
- PTT
- HAVAŞ
- Çelebi Hava Sergisi
- Sistem Lojistik
- Bilin Lojistik

Söz konusu şirketlerin hizmet vereceği kampüste işletme süresi boyunca geçerli olacak anlaşmaların toplam tutarının 250 milyon Euro sınırına dayanacağı tahmin ediliyor.