3. Havalimanı için metro ve hızlı tren çalışmaları başlıyor

İstanbul'un 3. Havalimanı için etüt çalışmaları başlayan ve fizibilitesi tamamlanan raylı sistemin ihalesi önümüzdeki aylarda yapılacak

3. Havalimanı için metro ve hızlı tren çalışmaları başlıyor

İstanbul'un 3. Havalimanı için etüt çalışmaları başlayan ve fizibilitesi tamamlanan raylı sistemin ihalesi önümüzdeki aylarda yapılacak. Gayrettepe ve Halkalı'dan 3. Havalimanı'na hızlı ulaşım imkanı sağlayacak olan yeni hat toplam 70 kilometre olacak. Yeni metro hattı, Marmara ve metrobüs ile entergre edilecek. 

3. Havalimanı tren istasyonu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden (3. Köprü) geçerek, ilerleyen zamanlarda yeni bir hızlı tren hattının da kullanılmasına imkan sağlayacak şekilde yapılacak. Ön etütlere göre Yeni Havalimanı raylı sistemi, Gayrettepe metro ve Halkalı tren istasyonlarına bağlanacak. Demiryolu hattı ise hızlı trenin havalimanından sonra devam ederek Halkalı İstasyonu'na ulaşmasını sağlayacak şekilde projelendirilecek. 

3. Havalimanı için metro ve hızlı tren çalışmaları başlıyor

Engelliler için özel alan oluşturulacak

Kullanılacak trenler için de özel bir çalışma yapılarak, 120 kilometre hızla gidebilen özel araçların kabin görünüşü, yüksek hızlı tren silueti verecek, aerodinamik görünüşte olacak. 5 alternatif tasarım geliştirilerek iç mekanda engelliler için özel bir alan oluşturulacak. Bagajlı yolcuların kullanımını sağlayacak düzenleme yapılacak. 

Kayaşehir'e metro hattı geliyor

Avrupa'nun en büyük sağlık merkezinin inşa edildiği Kayaşehir'de ulaşım sorunu çözmek için metro hattı yapılacak. Yenikapı'dan başlayarak Başakşehir'e kadar gidecek olan metro hattı Kayaşehir'e uzatılacak. Başakşehir metro hattının devamı olacak Kayaşehir metro hattı, 4 istasyondan oluşacak. Yeni hat ile 10 dakikada Başakşehir'e ulaşılabilecek. Aynı zamanda Ataköy İkitelli metrosu ile yapılacak entegrasyon sayesinde Bakırköy sahil ile erişim sağlanabilecek. 3. Havalimanı metro hattı, Başakşehir Metrokent istasyonu ile havalimanına entegre edilecek.