3. Havalimanı ile prim yapan ilçeler

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından biri olarak gösterilen 3. Havalimanı, 4 milyona yakın kişinin kentin kuzeyinde yaşamasına yol açacak bir çekim potansiyeli taşıyor

3. Havalimanı ile prim yapan ilçeler

75 milyon 500 bin metrekarelik inşaat alanıyla Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından biri olarak gösterilen 3. Havalimanı, komşu ilçelerde taşınmaz fiyatlarının büyük bir hızla yükselmesine yol açtı. Terkos gölüne komşu Arnavutköy-Göktürk-Çatalca kavşağı üzerinde toplam 7 bin 700 hektarlık Akpınar ve Yeniköy arasında hayata geçirilen mega proje ile birlikte bölgeye yönelik ilgide belirgin bir artış gözlemlenmeye başladı.

Emre Erol: "Yükseliş devam edecek"
3. Havalimanı'nı ve prim potansiyelini değerlendiren Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, ilk fazı 2018 yılında hizmete açılması planlanan 3. Havalimanı'na entegre olması beklenen raylı sistem çalışmalarında da adımların atılmaya başlandığını vuruguladı. Proje beledi 4 milyar 845 milyon 600 bin TL'yi bulacak metro hattının 12 istasyondan oluşacağını ve 3. Havalimanı'na ulaşımın 30 dakika gibi kısa bir süreyi bulacağını belirten Erol:

"3. havalimanı projesi konuşulmaya başlanmadan önce bölgede metrekaresi 80 TL’den alıcı bulan arsa fiyatları bugün 250-300 TL’ye kadar çıkıyor. Şuan için ilgili bölgelerde yatırımcılar konuttan çok arsalarla ilgileniyor. Arnavutköy’de Tayakadın, Yeniköy, Durusu Gölü ve Karaburun mevkilerinde yüzde 30 ila 50 oranında artış söz konusu" dedi. 

İstanbul genişleyecek
Erol, geçen Ekim ayı içinde metrekare fiyatları 1.500 TL düzeyinde seyreden Çatalca'da fiyatların 2 bin TL'ye kadar yükseldiği bilgisini de vererek, fiyat yükselişlerinin devam ile talebin daha da artacağını ve İstanbul'un genişlemesini sürdüreceğini belirtti. Havalimanı'nın çevresindeki yaşam alanlarında kentleşm yaşanacğını ve 4 milyon kişilik bir nüfus göçünün ön görüldüğünü de söyleyen Erol:

". Bölgede sadece konut değil, otel, ofis, alışveriş merkezi, sanayi ve lojistik yatırımları da yer alacak. Suudi Arabistan, Lübnan, Katar ve Kuveyt’ten gelen yabancı yatırımcıların bölgeyle yakından ilgilendiğini söyleyebiliriz." dedi.